Přihlásit

Černá zvěř je na Hradišťsku už léta přemnožená (Slovácký deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Slovácko
K populační explozi došlo v uplynulých deseti letech u divokých prasat zejména Uherskohradišťsku. Zatímco v roce 1997 ulovili nimrodi na Slovácku 390 divokých prasat, o pět let později to už bylo rekordních 1333 kusů. V dalších třech letech jich myslivci skolili kolem tisícovky ročně. Jedním z důvodů nárůstu stavu černé zvěře je podle myslivců také to, že nemají přirozené nepřátele. "I přes vysoký počet ulovených divokých prasat je jich na Hradišťsku pořád mnoho. Jako významní predátoři se podílejí na poklesu drobné zvěře, ale kromě toho páchají značné škody v lesních porostech i na polích," soudí Lubomír Novotný, bývalý jednatel Okresního mysliveckého spolku (OMS) Uherské Hradiště. Stáda černé zvěře podle něj částečně prořídla v čase loňské extrémně dlouhé a tuhé zimy. Z toho důvodu přinesla loňská lovecká sezona na Slovácku překvapivě méně trofejí divočáků.
"V našem okrese byla černá zvěř lovena v 75 honitbách z třiadevadesáti. Na celkový plán 555 kusů divočáků ulovili myslivci 87 kňourů převážně první věkové třídy, 68 bachyní a 523 selat. Zdá se, že populační hustotu divočáků ovlivňuje i způsob zemědělského hospodaření," míní Karel Blahušek, předseda OMS Českomoravské myslivecké jednoty Uherské Hradiště.
Podle některých nimrodů nejsou divočáci na Uherskohradišťsku přemnoženi všude stejně. Ve východní části okresu, na Brodsku a Bojkovicku, je černé zvěře méně než v oblasti kolem Chřibů. Tam jsou na divočáky naštvaní nejen zemědělci, ale také sadaři, ovocnáři a zahrádkáři. Divoká prasata totiž ze země s oblibou vyrývají chutné kořínky a žížaly, takže zahrady či trávníky jsou rázem k nepoznání.
"Proč myslivci jednoduše nevyrazí do lesů v rojnicích a přemnožené divočáky nepostřílí? Nejméně jednou do měsíce mám rozrytý trávník kolem chaty," rozčiluje se Milan Mráček, majitel srubu na Smraďavce. Nemožnost takového postupu objasnil František Petříček z ministerstva zemědělství. "Není to vůbec jednoduché. Divočáci jsou nejinteligentnější zvířata, která lovíme. Na odlov jednoho kusu je zapotřebí několika vycházek. Není možné, aby všichni členové mysliveckého sdružení vyrukovali v rojnici do lesa na lov divočáků," upozornil Petříček. Ten podle něj navíc znesnadňují nepropustné lány řepky a kukuřice, v nichž se několik měsíců lovit vůbec nedá.
"Invaze divočáků je bohužel obvyklým jevem ve všech zemích střední a západní Evropy. Pouze ve východní části Evropy s nimi mají menší starosti, protože tam s jejich omezováním pomáhají vlci," dodal Petříček.

Foto - Divočáků je nejvíc ve Chřibech.
Ilustrační foto Zdeněk Skalička

ZDENĚK SKALIČKA

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.