Přihlásit

Slováky rozděluje hon na medvědy (Mladá fronta Dnes)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Na Slovensku medvěd znovu zaútočil na člověka * Proti zvažovanému vybíjení medvědů se ostře staví Poláci

Bratislava, Praha - Procházka do lesa se minulou neděli Imrichu Miklovi nevydařila. Zastavil na lesní cestě v Sebechlebech u Banské Štiavnice. Vystoupil z auta, na uchu mobil, když v tom se na něj z houští vyřítil medvěd. Zbytek dne strávil v nemocnici v Krupině, kde mu ošetřovali poškrábanou tvář, hrudník a ruku.
 "Počet medvědů ve slovenských horách je kritický," notují si myslivci a úředníci na slovenském ministerstvu životního prostředí. Navíc v tuto dobu v Tatrách dozrávají borůvky a maliny. Sběrači okupují lesy od rána až do večera a případů, kdy se lidé střetnou s medvědem, přibývá. Zvířata, která se živí lesními plody, útočí ročně v 5 až 10 případech.
 Ján Mizerák, šéf Státní ochrany přírody, která spadá pod ministerstvo životního prostředí, je přesvědčen, že se medvědi přemnožili a je třeba jich polovinu - tedy 400 - postřílet. "Jsem zděšen. To, co se na Slovensku děje, je kampaň zaměřená proti medvědům. Myslivci se snaží u lidí vzbudit paniku, aby je ministerstvo podpořilo a povolilo střílení," říká Robin Rigg, Angličan, který se výzkumem divokých zvířat na Slovensku zabývá už deset let. Spor slovenské veřejnosti už překročil i hranice země. Poláci se totiž obávají, že při by tak masovém vybíjení, zahynula i ta zvířata, která střídavě žijí na slovenské a polské straně Tater. "To, k čemu se Slováci chystají, je řež divokých zvířat," varoval Krzysztof Cudzich, šéf ochrany přírody v obvodu nad Mořským okem v polské části Tatranského národního parku. V Polsku medvědy chrání, žije jich tam kolem stovky. Polští ochranáři jsou připraveni intervenovat i u Evropské unie.
"Nejlepší by bylo, kdybychom se se Slováky dohodli alespoň na vytyčení pásu podél polských i slovenských hranic, kde by bylo střílení medvědů zakázané," řekl listu Gazeta Wyborcza Slawomir Mazurek, mluvčí polského ministerstva životního prostředí.
 Slovenské úřady však zatím zprávu o masovémstřílení divokých zvířat popírají. "Zabít za rok 400 zvířat není reálné. Zatímco ročně povolujeme zabití 70 i více zvířat, nakonec bývá zastřeleno ne víc než čtyřicet ročně," vysvětlila mluvčí slovenského ministerstva životního prostředí Dáša Uhliarová.
 Pokud medvěd není agresivní, nemůžou ho myslivci zabít jen tak. "Nesmíme odstřelit medvěda, který má víc než 100 kilo, což je absurdní. Dospělý jedinec váží až 3 metráky, takže stokilová jsou jen mláďata!" stěžoval si slovenskému tisku ředitel Slovenského mysliveckého svazu Imrich Šuba. "Abyste nejdřív medvěda zvážili a pak na něj teprve zamířili!" kroutil hlavou i Ján Gajdoš, který vloni z drápů medvěda vyklouzl jen o vlásek. Tento argument však ochranáři neuznávají. "Myslivci vždycky chtěli mít co největší trofej. A pak málem vyhubili všechny samce. Samice, které mívají pod sto kilo, pak zůstávaly a rovnováha mezi zvířaty byla narušená," řekl Rigg a dodal, že problémy jsou většinou s takzvanými kontejnerovými medvědy, kteří obcházejí horské chaty a živí se odpadky. "Lepší řešení než jich polovinu vystřílet je uzavřít koše, aby se do nich zvířata nemohla dostat. Anebo jako to dělají v Polsku - stáda ovcí chránit elektrickými obvody. S tím se ale od šedesátých let na Slovensku nic neudělalo," míní.

***

"To, k čemu se Slováci chystají, je řež divokých zvířat."
 Krzysztof Cudzich, polský ochranář

* Slovensko a medvědi

Kolik jich je? Přesný vědecký výzkum neexistuje. Podle současných odhadů je jich maximálně 800. Toto číslo však mnozí ochranáři považují za nepodložené. Ve třicátých letech byli medvědi málem vyhubeni, tehdy jich zde bylo mezi 20 a 60.

Jak se chovat v lesích, kde žijí? Nesbírejte lesní plody od časného rána až do pozdního večera. Zvířata, která jsou odkázaná na tento druh potravy a nemají možnost se v klidu napást, mohou být agresivní.

Dělejte hluk, zpívejte si, povídejte si, choďte ve skupině a po stezkách. Přespávejte na horských chatách, nekrmte divoká zvířata. Nenechávejte zbytky jídla v kontejnerech a odpadkových koších poblíž horských chat.

Nevařte v přírodě kořeněná, voňavá jídla. Medvědy lákají všechny neobvyklé pachy, tedy i parfémy či dámské vložky. Nenechávejte jídlo ve stanu, kde spíte. Nelehejte si poblíž chaty, kam může medvěd chodit pro odpadky. Neuléhejte těsně vedle malin, borůvek nebo brusinek.

Co dělat při setkání? Neodhánějte ho. Pomalu ustupujte, neutíkejte, nekřičte.

Co dělat, pokud medvěd zaútočí Ochranáři doporučují lehnout si na zem, chránit si hlavu a krk a čekat, až odejde. Neútočte, abyste nevyprovokovali protiútok. Zdroj - www.medvede.sk

Foto popis: ZNALEC MEDVĚDŮ. Angličan Robin Rigg sleduje slovenské medvědy již deset let. Je proti jejich vybíjení.
Foto Autor - Foto - MAFA - RADEK MIČA

Foto popis: Medvědům se na Slovensku nyní daří
Foto Autor - Foto - MAFA - IVETA PALYOVÁ

Foto popis: Jána Gajdoše loni medvěd vážně zranil
Foto Autor - Foto - MAFA - RADEK MIČA

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.