ČMMJ odmítá prodloužení celoročnímu lovu spárkaté zvěře do dvou let
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ) odmítá prodloužení platnosti vyhlášky č. 245/2002 Sb., která se týká doby lovu jednotlivých druhů zvěře spárkaté a o bližších podmínkách provádění lovu, ve znění pozdějších předpisů. Celoroční lov spárkaté zvěře do dvou let věku považuje za nežádoucí a z hlediska etiky hospodaření se zvěří za neakceptovatelný návrh. Pokud se stanoví hájení lišky v době březosti, nedává podle zástupců jednoty logiku, aby nebyla hájená i spárkatá zvěř.
ČMMJ navrhla Ministerstvu zemědělství ČR zapracovat do připravované vyhlášky zákaz lovu lišky v době březosti a vyvádění mláďat, což předkladatel této legislativní normy schválil. V případě, že bude vyhláškou stanovena doba hájení lišky v době březosti a odchovu mladých liščat, je nutno se zamyslet nad smyslem povolení celoročního odlovu většiny druhů spárkaté zvěře do dvou let věku.
„Při povolení celoročního odlovu docházelo od roku 2019 k odstřelu vysoce březích samic, popřípadě byly loveny samice vodící čerstvě vykladené potomky,“ zdůvodnil Ing. Jiří Janota, předseda ČMMJ.
Podle ČMMJ nelze přijmout argument Ministerstva zemědělství, že záleží na každém uživateli honitby, jak se k této možnosti postaví. Na jedné straně se ministerstvo přiklání k zákazu lovu lišky v době březosti a vyvádění mláďat, na straně druhé povoluje celoroční lov březích samic a usmrcování matek starajících se o čerstvě narozené kolouchy.
Ministerstvo zemědělství deklarovalo v roce 2019, kdy předložilo návrh vyhlášky, že jde o mimořádný krok, kdy po přechodnou dobu budou rozšířeny doby lovu hlavních druhů spárkaté zvěře v ČR, a to způsobem nerespektujícím jejich základní životní podmínky z hlediska žádoucí doby hájení.