Přihlásit

Obojky a vodítka z BioThane

V lednu loňského roku jsme v naší chráněné dílně Filipa v Lázních Bělohradu začali s výrobou chovatelských potřeb pro psy a kočky. První krůčky nebyly jednoduché, protože nikdo z nás s tímto oborem neměl mnoho zkušeností. O to větší však bylo naše odhodlání. Největším pomocníkem a rádcem se pro nás stal internet. Po nákupu nezbytného vybavení a komponentů jsme zahájili výrobu a také se poprvé prezentovali na výstavě.

Obojky a vodítka z BioThane Foto Martin Hlaváček

Vzhledem k tomu, že sám se již třicet let věnuji myslivosti, směrovali jsme výrobu a návrhy vodítek a obojků k myslivecké praxi. Dvacet let chovám psy, které používám především k lovu černé zvěře, a to zejména na naháňkách, kde jsou vodítko, obojek, barvářský řemen a reflexní prvky nezbytnou součástí vybavení psovodů. Vodítka jsem si vyráběl sám z kožených řemenů, zarážky jsem dělal ze srnčích shozů. Kůže je jeden z nejlepších tradičních materiálů, ale jejím největším nepřítelem je voda a špína.

 

Materiál BioThane

Proto jsem hledal něco jiného. Na jedné z naháněk jsem narazil na výrobky z materiálu BioThane, který mě zaujal nejen svými vlastnostmi, ale i zpracováním a širokou škálou barev.

BioThane je obchodní název pro povlakované popruhy vyráběné v USA. Povlakovaný popruh je oproti klasickému popruhu výrazně odolnější, omyvatelný, snadno čistitelný a nenasákne vodou. Patentovaný materiál je určen pro extrémní zatížení. Je odolný vůči ultrafialovému záření, plísním a bakteriím a má stálé vlastnosti při vysokých i nízkých teplotách.

 

Vodítka

Naše výrobky jsou rozděleny do čtyř základních skupin. První tvoří vodítka, a to v provedení s kruhovým nebo plochým průřezem. Hodně žádané a nejvíce prodávané je rozepínací vodítko přes rameno s kruhovým průřezem, které je zakončeno obrtlíkem, k němuž je možné připnout libovolný počet mezikusů podle toho, kolik psů vedete. Je to univerzál mezi vodítky. Dalším oblíbeným produktem je přepínací vodítko, které nejčastěji používají majitelé retrívrů. A do třetice je to ploché vodítko do ruky s bezpečnostním reflexním páskem, které uživatel ocení zejména při procházce se psem za šera.

 

Obojky

Do druhé skupiny patří obojky, které se dělí na bezpečnostní, klasické, stahovací a ozdobné. Za zmínku stojí 19 a 25 mm široké obojky s neonovým páskem, jenž se nabije denním světlem a vydrží svítit až 12 hodin. Mezi zákazníky jsou velmi oblíbené a dobře se prodávají, zvláště na výstavách. Jejich použití je široké, od běžného venčení psa až po dosledy. K bezpečnostním obojkům patří také obojky s reflexním páskem, které prodáváme i v setu s vodítkem. Mezi klasickými jsou na prvním místě v prodeji 25 mm široké obojky, používané buď samostatně, nebo v kombinaci se sledovacím zařízením GPS. U laické veřejnosti jsou oblíbené ozdobné obojky v pastelových barvách s různými kovovými ozdobami nebo šatonovými nýty.

 

Barvářské řemeny

Další skupinu výrobků představují barvářské řemeny, označované také jako stopovačky. Z 90 % je vyrábíme v kruhovém průřezu o průměru 6 mm a standardní délce 6 metrů. Na přání zákazníka je však možné vyrobit řemen v jakékoliv délce. Pro majitele jezevčíků máme připraven plochý barvářský řemen o šíři pouhých 9 mm a tloušťce 1 mm. Na tomto řemeni je nejtěžší koncová karabina.

 

Opasky

Poslední skupinu tvoří pánské kalhotové opasky o šířce 38 mm v černé a hnědé barvě. Provedení je buď s klasickou opaskovou přezkou a plochou vsuvkou, nebo se zatahovací popruhovou sponou, na kterou je možno podle přání zákazníka vygravírovat například logo nebo monogram.

 

Nezbytné certifikáty

Nikdy by mě nenapadlo, kolik práce, času, úsilí, nadšení, ale hlavně peněz stojí za tím, aby se mohl zrodit nový projekt tzv. na zelené louce. Nejtěžší ze všeho je však udržet projekt při životě a dostat výrobky mezi lidi. Je to neustálý boj, konkurence je veliká. Také proto se účastníme výstav po celé České republice, na nichž se snažíme zákazníkům co nejvíce přiblížit naše výrobky z BioThane. Odměnou nám je, když se k nám zákazníci opakovaně vracejí a doporučují nás svým známým.

Všechny naše výrobky jsou označeny kódem EAN, štítkem s firemními údaji, certifikátem „Český výrobek“ a hlavně osvědčením o pravosti výrobku. To by měla být v dnešní době samozřejmost, ale na výstavách to spousta prodejců nemá. Setkal jsem se i s tím, že výrobek byl deklarován jako BioThane, ale přitom šlo prokazatelně o náhražku z Číny.

Veškerý materiál BioThane nakupujeme v metráži od certifikovaného prodejce ze zahraničí. Komponenty jako karabiny, přezky, ocelové svorky, nýty atd. odebíráme od dodavatele z České republiky. Na přání zákazníka jsme schopni zhotovit téměř jakékoliv vodítko, obojek, barvářský řemen nebo opasek.

Na naše výrobky z BioThane poskytujeme záruku pět let, kompletní výrobní sortiment si lze prohlédnout v našem e‑shopu www.filipapet.cz. Těšíme se na nové potenciální zákazníky.

Odkaz do e-shopu

Libor Knap,

koordinátor výroby společnosti Filipa, s. r. o.

e‑mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Poslední změna: středa, 11 listopad 2020 14:21
(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.