Přihlásit

U Brna byl nalezen uhynulý rys

Těsně před koncem loňského roku – 28. prosince – byl na dálnici u Brna nalezen uhynulý rys. Tělo předali pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR k dalšímu šetření a k pitvě na Veterinární a farmaceutickou fakultu v Brně.

U Brna byl nalezen uhynulý rys Foto Lucia Frgelecová, VFU / www.selmy.cz

V roce 2020 šlo o třetí zdokumentovaný případ usmrcení rysího samce na území České republiky. Uhynulého rysa identifikovali pracovníci Hnutí DUHA Olomouc jako jedince z moravsko-slovenského pomezí. V této oblasti probíhá dlouhodobý fotomonitoring velkých šelem. Díky unikátní skvrnitosti rysí srsti se tak podařilo samce rozpoznat na několika snímcích. Mladého rysa fotopasti poprvé zaznamenaly 25. srpna 2020 v Bílých Karpatech nad obcí Nedašov. Posléze rysa dvakrát zachytila také fotopast v hřebenových lokalitách Vsetínských Beskyd. Pokud se potvrdí, že rys byl sražen autem, představovala by celková ušlá vzdálenost jedince podle zdokumentovaných záchytů minimálně 130 km vzdušnou čarou. Mladý samec musel v takovém případě překonat mnoho silnic, železnic a hustě obydlená území.

Po podání trestního oznámení Hnutím DUHA řeší případ i Policie České republiky pro podezření z neoprávněného usmrcení zvláště chráněného živočicha.

Podle www.selmy.cz, 30. 12. 2020, red.

 

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.