Přihlásit

Milovičtí pratuři míří na Moravu (Nymburský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Milovice
Před necelými dvěma lety byly z Holandska do Milovic přivezeny první pratuři, kteří se u nás v moderní době nevyskytovali. V těchto dnech se malá část nových přírůstků stěhuje na Moravu, aby tam vytvořila nový chov a nové stádo.

"Dvě jalovičky zamířily v úterý odpoledne do obce Modrá na Uherskohradišťsku. Jejich nová pastvina se stane součástí unikátní expozice Živá voda, kterou obec Modrá v současnosti rozšiřuje. "Chceme podpořit návrat těchto původních kopytníků do naší krajiny. Jejich pastva by zároveň měla napomáhat k péči o krajinu přirozeným způsobem," uvedl starosta obce Modrá Miroslav Kovářík. Jalovičky se narodily v Milovicích v roce 2016, v dalších dnech k nim přibude ještě býček.
Zvířata mají různé otce, protože samice přijely v roce 2015 z Nizozemí již březí, takže nejsou blízce příbuzná a mohou v Modré vytvořit nový chov. "Jsme velmi rádi, že pratuři z Milovic najdou nový domov v unikátní expozici, kterou se v Modré podařilo vybudovat. Tato zvířata mají k vodě blízko. Výzkumy ukazují, že v minulosti vyhledávala právě blízkost velkých řek nebo mokřin. Proto někdy s nadsázkou říkáme, že jsou na půl cesty k vodním buvolům," doplnil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která pratury do Modré dlouhodobě zapůjčila.

V expozici Živá voda se návštěvníci mohou seznámit s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní. Najdou tam typické moravské biotopy s jejich charakteristickými bylinami a dřevinami, například chřibské prameniště, venkovskou bylinkovou zahrádku či lužní les. "Naši expozici jsme záměrně vybudovali na místech, kde v minulosti bývaly mokřady a rybníky, jsou zde prameny podzemní vody. Archeologické nálezy dokládají zdejší tradici rybníkářství," konstatoval Miroslav Kovářík.
Součástí expozice je podvodní tunel ve sladké vodě. Nachází se v hloubce 3,5 metru pod hladinou, má délku 8 metrů a šíři 2 metry. Na jedné jeho straně mohou návštěvníci vidět ryby chladných vod, horských potoků a řek - jelce, lipany, mníky, pstruhy, parmy a oukleje. Pravá strana patří především velkým rybám. Typickým obyvatelem je kapr, kterého tam chovají v několika formách, dravce reprezentují štiky, candáti nebo sumci. Raritou tamní expozice jsou jeseteři.
Nedaleko Modré se nachází známé poutní místo Velehrad. Samotná Modrá však připomíná ještě dávnější tradice. V obci se rozkládá archeoskanzen zachycující Velkomoravské sídliště středního Pomoraví.
Pratur byl v minulosti na území dnešní České republiky jedním z nejrozšířenějších lovných zvířat. Člověk ho však postupně vyhubil. Poslední pratur uhynul v Polsku v roce 1627. Pratur je však předkem domácího skotu. Vědci v Nizozemí proto od roku 2008 pracují na projektu znovuoživení pratura. Zkřížili primitivní plemena skotu, která jsou praturovi vzhledově i geneticky nejpodobnější. Během pěti desetiletí by tak mělo zpětným šlechtěním vzniknout zvíře, které bude praturům odpovídat vzhledem i chováním. V Milovicích je první skupina zpětně šlechtěných praturů v celé střední a východní Evropě.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.