Přihlásit

Na borůvkách číhá tasemnice (Klatovský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Klatovsko
Stačí při návštěvě lesa spolknout borůvku a je zle. Můžete do sebe dostat malou tasemnici, kterou přenášejí lišky a která vám může vážně ublížit. "Riziko sice není velké, ale vyloučit možnost nakažení člověka parazitem Echinoccocus multilocularis prostřednictvím některých lesních plodů prakticky nelze," přiznává Josef Duben ze Státní veterinární správy.
Echinoccocus multilocularis je malá tasemnice, jejímž hlavním hostitelem je liška, ale i pes a kočka. Mezihostitelem je myš (i ostatní drobní hlodavci). Vajíčka opouštějící zažívací trakt hlavního hostitele ulpívají kdekoliv ve vnějším prostředí.

Útočí na játra
Člověk se nejčastěji nakazí "infikovanou" zeleninou, lesními plody, houbami nebo i přímo z vnějšího prostředí při nedodržování hygienických návyků.
"Vajíčka, která člověk pozře, se dostávají do zažívacího ústrojí. Zde se uvolní larvy, které se dostanou do krevního oběhu. Játra jsou prvním cílovým orgánem, v němž způsobují onemocnění - alveolární echinokokózu. Z jater mohou být larvy rozneseny do dalších orgánů (i svalů a mozku). Dle toho také vypadá klinický obraz onemocnění člověka. Z infikovaných lidí onemocní 10 - 15 %, záleží na vnímavosti, stavu organismu a "infekční dávce"," informoval Duben.

Lišek přibývá
Tento parazit byl objeven asi před 40 lety, přičemž ještě před 20 lety byl u lišek výskyt ojedinělý. Teď už je ale například v jižním Bavorsku uváděno promoření echinokokózou u lišek až u 80%populace.
Jedním z důvodů je, že lišek přibývá. To Deníku potvrdil i jednatel Okresního mysliveckého spolku v Klatovech Pavel Martin. "Zatímco v roce 2007 bylo v okrese Klatovy uloveno 1547 lišek, vloni to již bylo 1738 lišek. Je to naše nejrozšířenější psovitá šelma, vyskytuje se ve všech honitbách, a to i v okolí velkých měst," uvedl Martin.

Jen jeden případ
Přestože lišky mohou tasemnici roznášet prakticky po všech lesích v regionu a teď je období, kdy do lesů míří ve velkém sběratelé hub i lesních plodů, je podle odborníků panika zbytečná. "Riziko nákazy se vyloučit nedá, ale je velmi malé. Od roku 2006 se v Plzeňském kraji vyskytl jen jeden případ nákazy echinokokózou," řekla Deníku Jitka Skálová z Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje.

Jak se chránit
Základem prevence onemocnění člověka je hygiena, tj. mytí zeleniny, lesních plodů a samozřejmě rukou. Nekonzumovat lesní plody přímo utržené, v každém případě raději omýt tekoucí vodou, lépe však konzumovat tepelně ošetřené (min. 60 °C). K preventivním opatřením dále patří pravidelné hubení myší a pravidelné odčervování psů a koček, které požírají myši.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.