Přihlásit

V Beskydech je třináct rysů, na slovenské straně i medvěd (Zlínský ndeník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Do mapování velkých šelem se zapojilo 75 ochránců přírody.

Beskydy
Třiatřicáté mapování velkých šelem v Beskydech potvrdilo trend posledních let - počty těchto vzácných zvířat stagnují. Uvádějí to pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy, kteří mapování každoročně organizují.
Sčítání šelem se na konci února zúčastnilo 75 profesionálních a dobrovolných ochránců přírody. Poznatky z terénu porovnali se záznamy z fotopastí, které má k dispozici Hnutí DUHA.
Hodnocení dat z fotopastí ukázalo, že v zimě se v Moravskoslezských Beskydech a v Javorníkách včetně slovenské strany obou pohoří pohybovalo 13 samostatných rysů a minimálně 7 koťat. Včetně zvířat, která trvale žijí na slovenské straně pohoří. Ve Vsetínských vrších ochránci přírody od podzimu žádného rysa nezaznamenali. V CHKO Beskydy a jejím širším okolí se ale objevilo několik samostatných vlků. Ve slovenské části Javorníků ochránci v zimě také opakovaně zaznamenali výskyt medvěda. Pravděpodobně tu zimoval.
Nálezy starších i čerstvých pobytových znaků rysů (stopy, trus, moč, chlupy, kořist) při letošním mapování potvrdily výskyt rysů v tradičních lokalitách v západní části CHKO Beskydy (Veřovické vrchy, Radhošť, Kněhyně, Čertův Mlýn, Smrk, Trojačka, Lysá hora, Travný) a v Javorníkách (Makyta).
Ve východní části CHKO se pohyb rysa nepotvrdil, ačkoliv tam mají srovnatelné podmínky.
Výskyt vlka dokládají stopy v horách kolem československé hranice, ve Vsetínských vrších a v oblasti Kněhyně a Smrku.
Podle koordinátora programu ochrany velkých šelem z Hnutí Duha Miroslava Kutala se například rysi v posledních letech pravidelně rozmnožují a jejich počty jsou relativně stabilní. Rovnováha je však křehká.
"O osudu mladých rysů, kteří se osamostatňují, nemáme skoro žádné informace.
Zároveň jsou rozsáhlé oblasti v Moravskoslezských Beskydech a Vsetínských vrších, kde se rysi nevyskytují vůbec nebo jen sporadicky.
Vlci a medvědi jsou na území chráněné krajinné oblasti také za- tím spíše vzácnými návštěvníky," zhodnotil Kutal. "Největší hrozbou pro velké šelmy je pytláctví a doprava, která ohrožuje zejména mladá nezkušená zvířata," upozornila Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.
Velkou nevýhodou je pro rysy, vlky a medvědy také mimořádná hustota sítě lesních cest v beskydských horách a s tím související velký pohyb lidí i motorových vozidel.
Při mapování šelem narazili ochránci na řadu dalších vzácných živočichů, například vydru říční, bobra evropského nebo ledňáčka

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.