Přihlásit

Tukové zásoby u zvěře rozhodnou o přežití zimy (Litoměřický deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V říjnu postupně ubývá přirozených zdrojů potravy pro zvěř, a ta je nucena hledat potravu na polích, kde se pase na řepce a časně setých obilninách. Spárkatá zvěř se začíná shlukovat do zimních tlup – stává se více viditelnou, což není projevem přemnožení zvěře, jak se domnívají ekologičtí aktivisté, ale jedná se o přirozené chování, které má za cíl zvýšit pravděpodobnost přežití zimy a ubránění se predátorům. V říjnu se musí myslivci věnovat přikrmování, zvěři se vytvářejí tukové zásoby, které rozhodují o přežití zimy.

Kvůli špatným žním vzrostla cena krmného obilí o 30% oproti loňsku, ale díky likvidaci živočišné výroby je krmiv dostatek. Při nákupu, uskladnění a předkládání zvěři je nutno kontrolovat kvalitu předkládaných krmiv. Mnoho obilí bylo odmítnuto při výkupu díky vysokému obsahu plísní, porostlosti či přítomnosti škůdců. Takové obilí by se rozhodně v krmelcích a zásypech objevit nemělo. Zaplísněné krmivo značně snižuje efekt přikrmování a může ohrozit zdraví zvěře. Myslivecká sdružení i Okresní myslivecké spolky vykupují kaštany a žaludy, kterými lze zpestřit potravní nabídku.

Jelení říje byla v letošním roce tichá, na většině území chybí starší věková kategorie jelenů, celkové stavy klesají. Srncům začíná období shazování parůžků – nové jim začnou růst koncem ledna. Probíhá daňčí říje, která je doprovázená souboji podobně jako u jelení říje. Bažantí zvěř vyžaduje pravidelné doplňování zadiny do zásypů.

V polovině října začíná lov bažantů, a tím vrcholí lovecká sezóna. Je nutno opětovně vyzvat myslivce k dodržování všech pravidel bezpečnosti při lovu. ČMMJ doufá, že i přes všechna úsporná opatření bude Policie ČR pokračovat v pravidelných kontrolách na společných lovech se zaměřením na kontrolu platnosti dokladů, odpovídajícího stavu zbraní, dokladu o pojištění a kontrolu zákazu konzumace alkoholu.

Výsledky kontrol jsou velmi dobře medializovány, což pomáhá v preventivním působení na dodržování pravidel myslivci.

Probíhají zkoušky lovecké upotřebitelnosti psů, zejména Podzimní zkoušky ohařů a malých plemen, Barvářské zkoušky, Lesní zkoušky či Všestranné zkoušky, které prověří jak lovecké psy, tak i vůdce a jejich celoroční práci.

V říjnu pokračují polní práce. Sklizeň kukuřice a brambor je zpožděná, výnosy jsou podstatně menší, ceny rostou. Díky chladnějšímu počasí některé porosty kukuřice na zrno nedosáhnou sklizňové zralosti, protože nebyly dosaženy potřebné teploty pro dozrání pozdnějších hybridů.

Zaseté plochy postupně vzcházejí. Na založené porosty jsou aplikovány herbicidy proti chundelce metlici a dalším ozimým plevelům. Kvůli silnému výskytu zavíječe kukuřičného se opět potvrdila výhodnost pěstování odolných hybridů.

Na těchto plochách byly zaznamenány i nižší škody zvěří, což snižuje spory zemědělců a myslivců. Mnoho polí bylo po sklizni ošetřeno „totálními” herbicidy na bázi glyphosátu, které nenechají na poli jedinou živou rostlinu. Zvěř je i tímto faktem nucena stahovat se na vzešlé ozimy a na okraje silnic a železnic. Tam je potravy dostatek, hrozí však poškození zemědělských plodin či komplikace řidičům.

Příchod podzimu znamená pro řidiče častější výskyt snížené viditelnosti, mlhy a kluzké vozovky. Řidiči musí dbát na dodržování přiměřené rychlosti zvláště v nepřehledných úsecích.

Pokud řidič volí rychlost vozidla bezohledně jen s přihlédnutím na nutnost udržení vozidla na vozovce, nemůže se divit, že se může s jiným „divočákem” občas střetnout. Při srážce s divokým prasetem ve vysoké rychlosti hrozí totální destrukce automobilu. Na sinici však nemusí být jen zvěř, ale i spadlý náklad, strom či nepozorný chodec. Ohleduplnost za volantem je tedy na místě.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.