Přihlásit

Není co střílet. Kam se poděli zajíci a bažanti? (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Myslivecké hony se letos nekonají. V lesích je málo zvěře, zdecimovala ji loňská zima i zásahy člověka do krajiny.

STŘEDNÍ ČECHY
Myslivci letos na podzim ruší myslivecké hony. Důvodem je drastický úbytek zajíců, bažantů, srnců i další divoké zvěře.
Může za to loňská dlouhá zima, ale v dlouhodobějším horizontu i vliv člověka na přírodu. "Nebude nic, nic, nic. Nelovíme, jen přikrmujeme," potvrdil Václav Šebek, hospodář mysliveckého sdružení Housina.
Podle jeho odhadu v revíru, který zaujímá rozlohu dva tisíce hektarů kolem obce Neumětely, ubylo zajíců, srnců i bažantů až o polovinu. V podbrdských lesích je méně divokých prasat, která jsou jinde v Česku přemnožená.

Může za to počasí, nebo člověk?
Méně divoké zvěře v lesích pozorují i myslivci v ostatních revírech. "Zvěř je zdecimovaná po loňské zimě. Tak ji budeme dobře krmit a chránit. A lovit budeme jen škodnou," konstatoval Šebek. O přirozenou potravu zvěř tentokrát nebude mít nouzi.
"Zvířata se budou mít dobře, v lesích je nadúroda bukvic a žaludů. Takhle moc jich bylo naposledy před šesti nebo sedmi roky," řekl Jiří Janda, ředitel Lesní správy Lány. Ta má na starosti lánskou oboru, kde je povolen komerční lov i v lednu. Pro uzavřené obory totiž neplatí myslivecký zákon, který stanovuje, kdy se může konkrétní druh zvěře střílet.
O tom, že zvířata zdecimovala loňská zima, má však pochybnosti. "Tak třeba bažantů ubývá dlouhodobě," řekl Janda. Koroptev polní, ještě před čtyřiceti lety v Česku hojně rozšířená, je nejen u nás, ale i v Evropě ohroženým druhem.

Střílejí "své" bažanty
Myslivci proto hovoří o tom, že úhyn zvěře způsobuje více faktorů. Mechanizace polních prací, to, že řepu, jetel a směsku vystřídala řepka, kterou zvířata nežerou, a lidé, kteří nechávají v lesích volně pobíhat psy.
"Je pravda, že některá myslivecká sdružení letos ruší hony. Drobné zvěře je nedostatek," potvrdil Josef Semerád, referent oddělení lesnictví, myslivosti a zemědělství pro okres Praha-západ.
Někteří myslivci si proto pomáhají tím, že střílejí na bažanty, které předtím sami chovali a v osmi až deseti týdnech života je vypustili do volné přírody. "Nemůže za to jen loňská zima. Horší byly srpnové bouřky s krupobitím před dvěma roky, které pobily zajíce, bažanty, i lidem drůbež," poznamenal Semerád.

***
FAKTA
Kde lze lovit * Ve Středočeském kraji je 817 honiteb a 30 obor. * Ve středočeských lesích žijí jeleni, srnci, mufloni, divoká prasata, lišky, kuny, místy daňci. * Myslivecké hony se pořádají na bažanty, zajíce, černou zvěř a lišky celoročně. Střílet se smějí i kachny, holubi, divoké husy, divocí králíci a vysoká zvěř, tedy mufloni, daňci a jeleni. * Zakázány jsou hony na koroptve, které jsou na seznamu ohrožených druhů.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.