Přihlásit

Přísliby pro bučiny (ČT 2)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

mluvčí
Bučiny v evropsky významné lokalitě východní Krušnohoří patří k největším a nejstarším ostrovům bukových lesů v Česku, najdeme tu i stromy starší 200 let. Nešetrné hospodaření však jejich budoucnost ohrožuje.

doc. RNDr. Jan Hofmeister, Ph.D., Katedra ekologie lesa, Česká zemědělská univerzita v Praze
Až ve věku, který vlastně překoná ten mýtní věk, proto mluvíme o starých lesích 150 let a výše, tak ten vitální strom ztrácí vitalitu. Objevují se na ní, říkáme tomu mikro stanoviště, nějaké dutiny a různé zranění, který umožní, aby do něj pronikaly houby, různý bezobratlý organismy, který se začínají tou biomasou stromu živit a ten strom dál žije, ale pomalu, pomalu odumírá, může opravdu žít ještě stovky let a i poté, co úplně odumře, tak ta jeho biomasa je zase rozložená těmi lesními organismy a on poskytuje prostě životní prostředí pro celou škálu lesních organismů, který v prostředí lesa, kde ty stárnoucí stromy, odumřelé stromy a mrtvé dřevo nejsou, nemůžou žít.

mluvčí
V minulosti jsme informovali o několika problematických případech kácení ve starých porostech organizace Greenpeace, která prokázala, že se odtud vytěžené dřevo prodávalo i jako palivové, je dnes s některými soukromými vlastníky lesů v kontaktu, snaží se s nimi domluvit na šetrnějším způsobu hospodaření a masivní zájem o kácení už neeviduje. U státního podniku Lesy České republiky je to prý ale jinak.

Celý pořad najdete zde

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.