Ostravská zoo odchovává vzácného filipínského jelena sambara skvrnitého (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Ostravská zoologická zahrada odchovává první mládě vzácného filipínského jelena sambara skvrnitého. V přírodě se vyskytuje pouze na dvou filipínských ostrovech, nikde jinde na světě nežije. Návštěvníci ostravské zoo mohou tohoto vzácného kopytníka vidět od loňského roku, kdy zahrada získala pár sambarů z německých zoologických zahrad. Zoo nyní odchovává samečka, který dobře prospívá a má se čile k světu, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
„Udržování zdravé a geneticky pestré populace v lidské péči je v případě ohrožených druhů zásadní pro jejich zachování pro budoucnost. K ohroženým druhům patří i sambar skvrnitý. Ve volné přírodě žije pouze na filipínských ostrovech Panay a Negros. Kvůli přeměně lesů na zemědělskou půdu, lov pro maso i trofeje je divoká populace značně fragmentovaná a čítá dle posledních odhadů sotva 700 dospělých jedinců,“ uvedla Nováková.
Chov tohoto druhu jelena v zoo je proto stěžejní pro jeho zachování na Zemi. V rámci evropských zoo sdružených v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA) je pro něj vytvořen Evropský ex situ program. „Cílem je udržet stabilní životaschopnou a geneticky variabilní záložní populaci sambarů skvrnitých v lidské péči. Ta v současné době čítá necelých 100 jedinců, takže narození prvního mláděte je pro ostravské chovatele i celý program důležitým momentem,“ doplnila mluvčí. Sameček spolu s matkou zatím zůstává ve stáji v chovatelském zázemí, a proto je ve výběhu pod restaurací Saola momentálně k vidění jen chovný samec.
Sambar skvrnitý v kohoutku měří okolo 70 centimetrů a je aktivní zejména v noci. Živí se především mladými listy, pupeny stromů a výhonky trav. Obvykle se vyskytuje v malých skupinkách do tří jedinců, není ale známo, zda to není způsobeno právě velkým loveckým tlakem. Od ostatních filipínských druhů jelenů se liší světlými skvrnami na hřbetě a bocích. Samice rodí obvykle jedno mládě po osmiměsíční březosti.
ČTK