Přihlásit

Vavrouškovu cenu dnes převzali ekolog, politička a dva ochránci přírody (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Environmentální Cenu Josefa Vavrouška 7. června převzali čtyři laureáti. Ekolog mokřadů Jan Květ ji získal za dlouhodobý přínos, za výjimečný počin ocenila porota bývalou pražskou političku a aktivistku Petru Kolínskou a kategorii „Eko-zásek roku“ určenou pro mladé do 26 let letos porotci udělili předsedovi spolku Pestré Polabí Martinu Trávníčkovi. Letošní nové ocenění ministra životního prostředí za mimořádný příspěvek ke komunikaci či vzdělávání získal Jiří Jiránek. Ten stál u zrodu Hnutí Brontosaurus nebo ministerstva životního prostředí. Ceny za rok 2023 v pátek předali pořadatelé ve Valdštejnském paláci v Praze.

Letos pořadatelé zaznamenali rekordní počet nominovaných ve všech kategoriích. „Vybírat laureáty mezi oborovými špičkami i mladými environmentálními nadějemi bylo opravdu těžké. Nakonec porota ocenila výzkum i osvětovou činnost, stejně jako zásluhy o legislativu a významnou mezinárodní spolupráci, Jana Květa. Cenu za výjimečný počin jsme se rozhodli udělit Petře Kolínské, a to za její oponenturu novely stavebního zákona i její roli v projektu Měníme klima v legislativě,“ uvedl Vladimír Kořen, předseda poroty Ceny Josefa Vavrouška, moderátor a pedagog.

Květ stál u zrodu vědeckého výzkumu v oborech produkční ekologie rostlin a ekologie mokřadů v Československu. Stojí za českým termínem mokřad jako ekvivalentem anglického termínu „wetland“. Mimo jiné se zasloužil o vznik Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko a prosadil zařazení výzkumu mokřadů do programu UNESCO.

Laureátka ceny Kolínská se na předání nemohla dostavit z osobních důvodů. Její cenu převzala architektka Kateřina Eklová. Kolínská vede Zelený kruh, kde se věnuje koordinaci projektů se zaměřením na klima. Cenu získala za oponenturu novely stavebního zákona a projekt Měníme klima v legislativě.

Jiránek je lesník a ochránce přírody. V roce 1974 stál u zrodu hnutí Brontosaurus. Po pádu komunistického režimu na ministerstvu životního prostředí zakládal oddělení ekologie krajiny. „Jiří Jiránek představuje generaci otců a matek zakladatelek moderní ochrany přírody a krajiny u nás. A koneckonců také samotného ministerstva životního prostředí. Bez jeho přispění by v roce 1992 nevznikl zákon o ochraně přírody a krajiny, který platí dodnes,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Vítěz kategorie Eko-zásek roku Trávníček je studentem lesnictví na České zemědělské univerzitě. Udržuje a obnovuje místní přírodní stanoviště s cílem zachovat velkou míru biodiverzity. Vyhledává přehlížené a neudržované lokality v okolí, provádí tam vlastní biologické průzkumy. Obnovuje původní charakter starých sadů či mokřadních luk.

Cena Josefa Vavrouška se uděluje od roku 1996 a převzaly ji již desítky lidí. S oceněním se pojí finanční odměna a skleněná plastika od výtvarníka Vladimira Kleina.

Ekolog a někdejší federální ministr životního prostředí Josef Vavroušek patřil k protagonistům konceptu trvale udržitelného rozvoje. V roce 1995 se svou dcerou tragicky zahynul při zimním přechodu Vysokých Tater.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.