Přihlásit

Na Přerovsku se nečekaně objevili kameňáčci pestří, žijí ve Skandinávii (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Na Přerovsku se v těchto dnech nečekaně objevili kameňáčci pestří. Jde o ptáky, kteří běžně žijí v Arktidě na pobřeží Skandinávského poloostrova a jen velmi vzácně se objevují v době tahu ve střední Evropě, sdělil ČTK člen výboru Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Zajímavé je podle něj i to, že ve stejné lokalitě se s nimi zároveň vyskytují i další u nás vzácné severské druhy, a to jespák křivozobý, linduška rudokrká a konipas luční severoevropský. Na polním mokřadu u Vlkoše je spatřil ornitolog Zdeněk Abrahámek.

Malé hejno osmi kameňáčků, kteří patří do skupiny takzvaných bahňáků, se objevilo na podmáčeném poli u obce Vlkoš. „Kameňáček pestrý je veliký asi jako kos s krátkými červenými nohami a krátkým ocasem. Opeření horní části těla má rezavohnědé a černobílé, spodní strana těla je bílá s širokou černou hrudní páskou. Samec i samice jsou stejně zbarveni. Živí se korýši, hmyzem a měkkýši, které vyhledává pod naplavenými řasami na mořském pobřeží,“ uvedl Šafránek.

Kameňáček pestrý hnízdí v pobřežní tundře a je jedním z nejseverněji hnízdících ptáků. Je to tažný druh, který zimuje na mořských pobřežích všech kontinentů. „U nás (v Česku) se vyskytuje velmi vzácně na tahu, a to pouze jednotliví ptáci nebo malá hejnka od dvou do šesti kusů,“ doplnil ornitolog.

Vzácné druhy na střední Moravě objevují ornitologové poměrně často. Například loni na podzim spatřili tři vzácné ptačí druhy, které se v ČR běžně nevyskytují. Na Kroměřížsku se tehdy vyskytl orel stepní, který obývá rozlehlé pláně na sever od Kaspického moře. Do střední Evropy se zatoulá velmi vzácně, v České republice to byl podle ornitologů jeho pátý výskyt v historii. Na Olomoucku a Přerovsku byl tehdy také spatřen ouhorlík černokřídlý, který žije v mokřadech na sever od Černého moře a zimuje v jižní Africe, a na Novojičínsku chaluha malá, která běžně žije v tundře na severu Evropy.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.