Přihlásit

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, chce oživit chov (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě. Novinářům to dnes sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.

Jaguarundi je malá kočka připomínající lasicovitou šelmu. Zoo Ostrava se chovu tohoto druhu věnuje od 90. let 20. století. „Náš samec byl po úhynu samice dva roky nespárovaný. Odchovy jaguarundi se v zoologických zahradách celkově moc nedaří, a proto nebylo jednoduché pro něj získat novou partnerku. Nově dovezená samice je velmi mladá, ani ne roční. Momentálně je umístěná ve výběhu naproti Pavilonu indických šelem, kde si zvyká na nové prostředí,“ řekl inspektor chovu Matěj Vrúbel.

Expozice jaguarundi je součástí komplexu Jižní Amerika a nyní se rekonstruuje. „Díky zasíťování výběhů se výrazně zvětší prostor, který budou mít jejich obyvatelé k dispozici, než poskytovaly shora otevřené výběhy. Ke spojení páru tak dojde až po dokončení prací v těchto prostorách,“ uvedla mluvčí.

Chovu jaguarundi se zoo věnuje od roku 1996, poslední mláďata se ale narodila před 22 lety a zahrada dlouhodobě usiluje o opětovné nastartování chovu. „Samice je sice ještě velmi mladá, ale pevně věříme, že si v budoucnu pár spolu sedne a opět se dočkáme mláďat této zajímavé kočky. A to i proto, že v evropských zoologických zahradách chov jaguarundi stagnuje. Celkem v 19 institucích je chováno pouze 40 zvířat a množí se jen sporadicky,“ doplnil Vrúbel.

Jaguarundi se v přírodě vyskytuje od jižní Arizony v USA po severní Argentinu. Obývá různorodé prostředí, například deštné lesy, savany, suché křovinaté oblasti i bažiny. Přestože umí šplhat, zdržuje se spíše na zemi, kde také loví. Kromě živočichů se živí i plody. Zatím nepatří k ohroženým druhům, ale počty této kočky v přírodě klesají hlavně kvůli úbytku přirozeného prostředí. Kočka je pronásledována také chovateli drůbeže, kterou v blízkosti obydlí s oblibou loví.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.