Přihlásit

V malochovu v Dobré u Frýdku-Místku zjistili veterináři ohnisko ptačí chřipky (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V malochovu slepic v obci Dobrá u Frýdku-Místku zjistili veterináři ohnisko ptačí chřipky. Chovatelka informovala veterinární správu o úhynu pěti z deseti chovaných slepic, výsledky vyšetření odebraných vzorků dnes nákazu potvrdily. Zbývající drůbež v chovu bude utracena. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde o 13. potvrzené ohnisko ptačí chřipky v České republice od začátku letošního roku, všechna byla v nekomerčních malochovech.

Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5. I u tohoto ohniska využije krajská veterinární správa možnost nevymezit okolo zasaženého chovu uzavřené pásmo a v něm nevyhlašovat mimořádná veterinární opatření pro ostatní chovatele. Jednou z podmínek pro využití této výjimky dané evropskou legislativou je to, že chovatel neuvádí drůbež ani její produkty na trh, což znamená, že riziko šíření nákazy z chovu je minimální.

„V souvislosti s aktuální vlnou ptačí chřipky apeluje Státní veterinární správa na chovatele drůbeže, aby důsledně dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, zejména aby bránili kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky,“ uvedl Vorlíček.

Od počátku letošního roku se v ČR potvrdilo 13 ohnisek ptačí chřipky, všechny v nekomerčních malochovech. Dvě z nich už byla i v Moravskoslezském kraji - nákaza se potvrdila u chovatele v Ostravě-Staré Bělé a naposledy minulý týden u chovatele v Trnávce na Novojičínsku. Další případy byly například na jižní Moravě, ve Zlínském kraji nebo na Vysočině. Do Česka se ptačí chřipka začátkem ledna vrátila po osmi měsících.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.