Přihlásit

Jihokorejský parlament schválil zákon zakazující konzumaci a prodej psího masa (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Jihokorejský parlament dnes drtivou většinou schválil zákon zakazující konzumaci a prodej psího masa, podle zahraničních tiskových agentur je to přelomová norma. Zákon od roku 2027 ukončí staletí trvající tradici s ohledem na rostoucí tlak veřejnosti na ochranu zvířat a humánní zacházení s nimi. Psí maso jedí v Jižní Koreji zejména starší lidé; jeho konzumace byla považována za způsob, jak si zlepšit výdrž v horkých letních dnech, uvedla agentura Reuters.

Zákon začne platit v roce 2027 a za chov, porážku a prodej psího masa pro konzumaci lidmi budou hrozit až tři roky vězení a pokuta 30 milionů wonů (510 000 Kč). Postihy pro ty, kteří psí maso budou jíst, zákon neuvádí. Zahrnuje však kompenzace pro chovatele, které jim mají usnadnit změnu podnikání.

Pro schválení návrhu zákona hlasovalo 208 poslanců jednokomorového parlamentu, proti nebyl nikdo, dva poslanci se zdrželi hlasování. Zákon teď ještě musí podepsat prezident Jun Sok-jol. Ten normu od začátku podporoval, je velkým milovníkem zvířat a spolu s manželkou adoptovali šest psů a osm koček.

Zákazu konzumace psího masa se brání jeho zpracovatelé. Slibovali lepší zacházení se zvířaty a odmítají tvrzení aktivistů, že většina psů určených ke konzumaci byla zabíjena elektrickým proudem nebo oběšením. V listopadu před budovou parlamentu protestovalo proti přijetí zákona asi 200 chovatelů psů.

Nedávné průzkumy ukázaly, že většina Jihokorejců už psí maso nejí. Podle výzkumné instituce Animal Welfare Awareness 94 procent Jihokorejců uvedlo, že psí maso v posledním roce nejedli a 93 procent jich nehodlá psí maso jíst ani v budoucnu.

Ministerstvo zemědělství v dubnu 2022 odhadovalo, že na 1100 farmách je chováno na maso 570 000 psů, kteří končí na stolech v 1600 restauracích. Korejská asociace jedlých psů, která sdružuje chovatele a prodejce, uvedla, že zákon postihne 3500 farem, zhruba 1,5 milionu psů a 3000 restaurací.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.