Přihlásit

Ornitologická stanice v Přerově se po rozsáhlé přestavbě otevře příští týden (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Ornitologická stanice (ORNIS) Muzea Komenského v Přerově, jediné specializované muzejní pracoviště v Česku, se příští týden po téměř třech letech otevře veřejnosti. Stanice je po rozsáhlé rekonstrukci, jejíž součástí byla také novostavba. Návštěvníkům nabídne novou stálou expozici s názvem Ptáci České republiky. Náklady na rekonstrukci původní stanice a výstavbu nového objektu byly téměř 100 milionů korun. Veřejnosti se ORNIS poprvé otevře v sobotu 2. prosince, slavnostní otevření ji čeká příští čtvrtek, řekla ČTK mluvčí kraje Alena Minxová.

ORNIS měl být původně otevřen dříve, termín se několikrát posouval. „Při tak rozsáhlé a finančně náročné investiční akci lze snad dvouměsíční zpoždění oproti plánu pochopit. Mezi důvody zpoždění je nutno hlavně zmínit nezbytné pozdržení instalace exponátů až poté, co se podařilo vyřešit snížení příliš vysoké relativní vlhkosti v letních měsících následkem mokrých procesů při stavbě a také nutnost vyčkání na dokončení a vyřešení bezprašnosti vitrín,“ řekl dnes ČTK ředitel Muzea Komenského Radim Himmler.

V rekonstruované stanici se před otevřením ještě pracuje. Dolaďuje se nastavení a ovládání elektronických systémů řídicích audiovizuální prvky, ať už je to kino, informační kiosky, zvuky ptáků či svítící „strom“ s členěním ptačích řádů a čeledí. „V expozici je vše fyzicky nainstalované, stále se však tady pracuje, nyní se zaměřujeme na technické ladění,“ potvrdil ČTK pracovník stanice, ornitolog Martin Vymazal. Slavnostní otevření pro veřejnost podle něj doprovodí koncert a divadlo.

Rozsáhlá rekonstrukce ORNIS začala v prosinci 2020. Stavba se skládala ze dvou částí – z přístavby, která byla dokončena v loňském roce, a z rekonstrukce původní stanice. Tam se vybudovala ústřední expozice Ptáci Česka, která má pokrýt maximum druhů vyskytujících se na území ČR. Představí také sbírku ptačích vajec, bude tam také projekční a zvukový koutek. Přestavba vyřešila i zabezpečení sbírek.

Stanice získá prostory pro edukační programy, dílny a workshopy nebo poradnu či záchrannou stanici. „Těšíme se, že nově rozšířené a moderně vybavené prostory i zbrusu nová unikátní expozice Ptáci Česka přilákají mnoho návštěvníků, zájemců o přírodu i školní skupiny a bude jim potřebným, vítaným a v budoucnu pravidelně vyhledávaným zdrojem zábavy i poučení,“ dodal ředitel muzea.

Náklady na stavební část Olomoucký kraj, pod který muzeum spadá, vyčíslil již dříve na 96,2 milionu korun. Druhá část investice zahrnuje vznik stálé expozice za 21,1 milionu korun. Kraj obdržel na tuto akci dotaci 70,5 milionu korun z evropských fondů, řekli již dříve ČTK zástupci kraje.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.