Přihlásit

V chovu pstruhů v Lomnici na Bruntálsku byla potvrzena infekční nákaza (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V chovu pstruhů duhových v hospodářství Tylov v Lomnici na Bruntálsku byla potvrzena nákaza virovou hemoragickou septikémii (VHS). Téměř třetina z šesti tun ryb od začátku ledna uhynula, zbylé budou tento týden utraceny a zlikvidovány v asanačním podniku. Ohnisko této nebezpečné nákazy lososovitých ryb bylo v Česku zaznamenáno po dvou letech, tehdy bylo kromě jiných i ve stejném hospodářství jako teď. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Když na farmě začaly ve větší míře hynout ryby, veterinární inspektoři vyslovili podezření na nákazu VHS. Farma přijala předběžná opatření proti šíření nákazy spočívající v uzávěře hospodářství a zákazu přesunů ryb. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu posléze nákazu potvrdilo.

"Na základě výsledku vyšetření byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření. Ta kromě uzávěry hospodářství a zákazu přesunů ryb spočívají v utracení všech zbývajících ryb a jejich bezpečné likvidaci v asanačním podniku či zpracování klinicky zdravých ryb v zařízení schváleném pro tlumení nákaz a sanaci rybochovných nádrží, které musí následně šest týdnů ležet ladem," uvedl mluvčí SVS.

Na farmě dosud uhynulo 1,75 tuny pstruhů, v chovu jich zbývají ještě asi čtyři tuny, které budou tento týden utraceny. "Chovatel bude v souladu s legislativou moci požádat ministerstvo zemědělství o kompenzaci vzniklých nákladů a ztrát," uvedl Vorlíček.

VHS je vysoce infekční virové onemocnění lososovitých ryb a štik. V Česku ohrožuje hlavně pstruhy, štiky a lipany. "VHS postihuje všechny věkové kategorie, ale přednostně ryby ve věku jednoho roku při teplotě vody osm až deset stupňů Celsia. Onemocněni se často projeví při stresu (změny teploty vody, manipulace s rybami, vysoká hustota rybí obsádky, nevhodná kvalita vody)," uvedl Vorlíček. Onemocnění není přenosné na člověka.

Loni se v Česku nevyskytlo žádné ohnisko této nákazy, v roce 2021 byla ohniska dvě. Jedno z nich se nacházelo ve stejném hospodářství jako nyní, druhé bylo v Královéhradeckém kraji.

"Virus může přetrvávat u ryb ve volné přírodě v návaznosti na přilehlá ohniska nákazy v chovech pstruha. K přenosu viru může dojít také prostřednictvím vody, techniky a vybavení, které přišly do kontaktu s infikovanými rybami. Popisováno je i šíření viru rybožravým ptactvem," uvedl mluvčí SVS. Je podle něj nesmírně důležité dodržovat prevenci při obchodu s rybami či jejich přemísťování a důležitá je také desinfekce zařízení a pomůcek běžnými desinfekčními prostředky na bázi chlóru či jódu.

Zdroj: ČTK, Lomnice (Bruntálsko), 18. 1. 2023

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.