Přihlásit

Italská vláda dala do zákona o rozpočtu ustanovení o odstřelu divokých prasat (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V italských městech i chráněných oblastech bude zřejmě možné střílet divoká prasata, jejichž maso po kontrole nezávadnosti půjde nabídnout ke konzumaci. Příslušnou právní úpravu zahrnula vládní koalice do návrhu rozpočtu na příští rok, který ve středu schválil výbor parlamentu. Návrh kritizovali ochránci zvířat, podle nichž může ohrozit i chráněné druhy, například vlky. Umožňuje totiž odstřel koordinovaný policií v případě, že jsou divoká zvířata rizikem, například pro silniční dopravu.

„Rozhodli se zabíjet zvířata i v oblastech, kde se normálně nestřílí, aby udělali radost lovcům. Budeme proti návrhu bojovat v parlamentu, ale už máme připravenu i stížnost k unijním institucím,“ řekl podle místních médií poslanec Angelo Bonelli ze strany Zelených. Dodal, že změna zákona umožní odstřel i chráněných druhů. Podle něj se může vztahovat i na vlky či medvědy.

Krajně pravicová strana Bratři Itálie premiérky Giorgii Meloniové návrh hájí s tím, že divoká prasata stále více ohrožují občany. Ettore Prandini, šéf italské zemědělské asociace Coldiretti, upozornil rovněž na nebezpečí, která přemnožená prasata znamenají pro úrodu zemědělců. Obavy panují také ze šíření afrického moru prasat, který sice není nebezpečný pro lidi, ale pokud se objeví v chovu, musí se všechna prasata utratit.

„Máme tu invazi 2,3 milionu divočáků, na venkově i ve městech, potřebujeme urgentní řešení, abychom chránili lidí i zemědělskou produkci,“ uvedl Prandini. Dodal, že divoká prasata se stále častěji přibližují k obydlím či školám, a také způsobují dopravní nehody. Podle asociace Coldiretti, již citovala agentura ANSA, v posledním roce zemřelo 13 lidí při dopravních nehodách způsobených divočáky a na 260 dalších osob utrpělo vážná zranění.

Problém s divočáky řeší dlouhodobě i italská metropole, která má časté problémy také se svozem odpadků. Letos na jaře římská radnice oznámila, že chystá vystavět zábrany v oblastech na okraji města, kudy divočáci přicházejí, a slíbila také intenzivnější svoz odpadu v oblastech vyhledávaných divokými prasaty.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.