Přihlásit

Divočáci si mor nepřenesli. Stojí za ním člověk (Zlínský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Region
Dva měsíce trvá na Zlínsku epidemie afrického prasečího moru (AMP). Stále hrozí, že se rozšíří do dalších oblastí, nebo hůř, zlikviduje chov prasat u nás. Jak se k nám AMP dostal, zda šlo o úmyslný čin, nedbalost nebo náhodu, zatím policie nezjistila.
Na základě trestního oznámení pátrá po viníkovi, zatím však bezvýsledně.
Státní veterinární správa (SVS) a další zainteresované strany tak mohou jen z odborných poznatků soudit, co mohlo stát za smrtící epidemií prasat u nás. "Je celá řada způsobů, jak se sem mohla dostat. Můžeme však vyloučit přirozený přenos divočáky," uvedl mluvčí Petr Majer. Africký mor se objevil před rokem v Polsku, Pobaltí a na Ukrajině. Podle Petra Majera však divočáci nemigrují na velké vzdálenosti, což tento přenos vylučuje. Je za tím lidský faktor. "Buď k nám někdo dovezl živočišný produkt z divočáka, který nebyl

Ke včerejšímu dni bylo ve Zlínském kraji nalezeno 177 uhynulých prasat. 95 z nich mělo africký mor. Odstřeleno bylo zatím 2422 divokých prasat.

dobře tepelně zpracovaný, nebo trofej z divočáka, kterou nechal preparovat a zbytky nebyly řádně zlikvidovány," soudí pracovník. Co myslivci? Jakou mají oni teorii? "Z nebe ta nákaza nespadla," konstatoval předseda Okresního mysliveckého spolku Zlín Václav Obadal. I podle něj je za přenosem smrtícího viru prasat člověk. Nepředpokládá, že by se k nám nákaza dostala při zpracování trofeje.
 
Státní veterinární správa (SVS) a další zainteresované strany mohou jen z odborných poznatků soudit, co mohlo za smrtící epidemií stát. "Zdroj nákazy moru lze jen těžko najít, jde o celou řadu způsobů, jak se sem mohla dostat.
Můžeme však vyloučit přirozený přenos divočáky," řekl mluvčí SVS Petr Majer.
Africký mor se objevil před rokem v Polsku, Pobaltí a na Ukrajině. Podle Majera však divočáci nemigrují na velké vzdálenosti, což tento přenos vylučuje. "Buď k nám někdo dovezl živočišný produkt z divočáka, který nebyl dobře tepelně zpracovaný, nebo trofej z divočáka, kterou nechal preparovat a zbytky nebyly řádně zlikvidovány," soudí pracovník.
I podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Zlín Václava Obadala je za přenosem člověk. Nepředpokládá ale, že by se k nám nákaza dostala kvůli odpadům při zpracování dovezené trofeje. "Nevím o tom, že by někdo v okolí zpracovával trofeje dovezené ze zahraničí," odmítl Obadal.
Africký mor prasat komplikoval i obchod s živými prasaty. Vyváží se od nás zejména na Slovensko a do Maďarska. Situace už je ale stabilizovaná. "Problémy s prodejem nemáme, jen naši odběratelé musí dodržovat přísná hygienická opatření," připomíná Aleš Mikoška, jednatel podniku Zemet Tečovice, jenž patří k velkým producentům a chovatelům prasat u nás.
I on si myslí, že za nákazou AMP na Zlínsku jsou lidé. "Nákaza je určitě z dovezených potravin. Například v Zádveřicích, kam jezdí kamiony, jsem před časem viděl kamioňáky, jak krmili potravinami ondatry a nutrie. Úmysl v tom ale nebyl," myslí si jednatel tečovického zemědělského družstva.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.