Přihlásit

Zákaz vstupu do lesů stále platí (Zemědělec)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Na Zlínsku skončil stav nebezpečí trvající předchozích 30 dní kvůli nákaze divočáků africkým morem prasat. Hejtman Jiří Čunek ho vyhlásil na konci července. Nadále však platí zákaz vstupu do lesů a polí v oblasti nákazy a zachování pachových a elektrických ohradníků kolem ní. Jde o opatření krajské veterinární správy pro Zlínský kraj.

Stav nebezpečí vyhlásil zlínský hejtman na katastrálním území obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrava, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí. Mimořádný stav měl umožnit zamořené území lépe chránit a zabránit tomu, aby se nakažení divočáci dostali mimo ohnisko nákazy. Zároveň měl divokým prasatům z okolí zabránit vstupu do zasažené oblasti.
Hejtman může ze zákona vyhlásit stav nebezpečí pouze na 30 dnů. Čunek předminulý týden požádal o prodloužení stavu nebezpečí vládu, která to má v kompetenci. Ta však ve věci nerozhodla, proto mimořádná opatření vydaná hejtmanem pozbyla o půlnoci z úterý na dnešek platnost. Ministr vnitra Milan Chovanec ve stanovisku pro vládu uvedl, že k prodloužení stavu nebezpečí nevidí důvod.
Hejtman minulý týden vyzval ředitele Státní veterinární správy (SVS), aby udržel v platnosti opatření přijatá v souvislosti s mimořádným stavem. Jde především o zákaz vstupu do lesů a polí v oblasti nákazy a zachování pachových a elektrických ohradníků kolem ní. "Ty kompetence veterinární správa ze zákona má. Jsme přesvědčeni, že mohou toto opatření vydat. Předpokládám, že jej ředitel Státní veterinární správy vydá dnes odpoledne," uvedl hejtman.
Petr Majer z tiskového oddělení SVS sdělil, že krajská veterinární správa pro Zlínský kraj vydá rozhodnutí o mimořádných veterinárních opatřeních, které zajistí pokračování opatření vydaných Zlínským krajem v souvislosti se stavem nebezpečí. "Kontinuálně tak bude platit zákaz vstupu veřejnosti do lesů v rizikové oblasti a dojde k zachování elektrických ohradníků a obměně pachových ohradníků," vysvětlil Majer.

Distribuce odchytových klecí
Podle Čunka by měli veterináři za týden až dva povolit poseta cení 115,5 hektaru plodin v ohnisku nákazy, takzvané červené zóně. Zemědělci je nesměli sklidit, aby měla divoká prasata dostatek potravy a nepřecházela jinam. Posečení plodin považuje hejtman za nutné. "Prasata by měla tendenci proniknout zvnějšku za potravou do oblasti nákazy," uvedl Čunek.
Hejtmanství také chtělo minulý týden dokončit distribuci osmi klecí mysliveckým sdružením v ohnisku nákazy. Myslivci do nich budou prasata odchytávat. Odstřel černé zvěře je v červené zóně dál zakázaný. Divočáků jev této oblasti podle hejtmana kolem 150. "Pokud se do měsíce nepodaří zlikvidovat prasata v červené zóně, uvažujeme od října o nasazení zkušených lovců, kteří by je mohli začít střílet. Byli bychom rádi, aby do poloviny října v kontaminované zóně nezůstalo ani jedno prase," řekl hejtman. Zároveň potvrdil, že podepsal rozhodnutí o nákupu 32 chladicích boxů.
Myslivci z části Zlínska, kde se africký mor prasat zatím neobjevil, v nich budou uchovávat zabitá divoká prasata. Pakliže u zvířat veterináři neobjeví žádnou chorobu, budou moci myslivci maso z divočáků spotřebovat, případně je prodat, což jim minulý týden umožnilo vydané nařízení SVS.

Zástřelné v celé zemi
Myslivecká komise Agrární komory ČR navrhuje, aby se zástřelné za divočáky nově vyplácelo po celé zemi. Podle komise by se tak snížilo riziko šíření afrického moru prasat. Uvedl to na českobudějovickém agrosalonu Země živitelka předseda komise Jiří Neudörfl. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že zavedení republikového zástřelného zváží.
"Je s podivem, že se zatím prasata drží v oblasti 20 kilometrů čtverečních a že se to z ohniska nikam neposunulo. Jako komise jsme odsouhlasili, že by bylo dobré, kdyby bylo vyhlášeno zástřelné na divoká prasata pro celou republiku, aby se stavy prasat eliminovaly v celé republice, snížil se stav černé zvěře, a tím by se potlačilo možné rozšiřování nákazy," řekl Neudörfl. Návrh komise schválila jako doporučení pro Ministerstvo zemědělství. Podle předsedy komise jsou v ČR místa, kde je černá zvěř přemnožená a způsobuje zemědělcům na plodinách značné škody, které meziročně rostou. Stát bude zvažovat, zda zástřelné nezavést v celé ČR. "Nicméně je nutné vyhodnotit finanční možnosti a dopady s ohledem na priority, kterými jsou teď například kompenzace za sucho a podobně," sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Na kompenzace komora žádá až čtyři miliardy korun. "Já hospodařím v okrese Příbram, kde se ročně střílí 3500 prasat. To je několikanásobné přemnožení. K zástřelnému nás vedlo především to, abychom motivovali myslivce k tomu, aby černou zvěř lovili a stavy černé zvěře v České republice snížili. Začínáme mít trošku obavu, že u vykupujících závodů dojde postupně k propadu ceny vepřového masa," řekl Neudörfl.
Africký mor prasat se v ČR objevil koncem června na Zlínsku. Podle údajů Státní veterinární správy z 28. srpna se ve Zlínském kraji zatím našlo 177 uhynulých divočáků, nákaza se potvrdila u 95 z nich, v 78 případech byl výsledek testu negativní, na vyšetření čekají čtyři vzorky. V místě intenzivního odlovu bylo 2420 divočáků negativních, dva nešlo vyšetřit. V zamořené oblasti bylo zatím všech 246 odlovených zvířat negativních.
Podle Neudörfela by stav nebezpečí měl pokračovat dál. "Když se africký mor prasat rozšíří v České republice, důsledky pro chovatele prasat budou fatální. Ovlivnilo by to i dostatek vepřového masa, protože jsme v prasatech dnes soběstační zhruba ze 45 procent," řekl Neudörfl. Zástřelné za divočáka 3000 korun nyní stát vyplácí myslivcům, kteří loví v zamořené oblasti mimo ohnisko nákazy na Zlínsku. .

***
Klíčové informace
Na Zlínsku skončil stav nebezpečí trvající předchozích 30 dní kvůli nákaze divočáků africkým morem prasat. Nadále však platí zákaz vstupu do lesů a polí v oblasti nákazy a zachování pachových a elektrických ohradníků kolem ní. Myslivecká komise Agrární komory ČR navrhuje, aby se zástřelné za divočáky nově vyplácelo po celé zemi.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.