Přihlásit

Jaká bude letos zima? Signály z přírody si protiřečí (Plzeňský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Plzeň
Úroda hub či žaludů, množství slupek na cibuli nebo sádelnatost lesní zvěře. To jsou jen některé z přírodních indicií, podle nichž se naši předci snažili odhadnout, jaká je čeká zima. Dnes už většina lidí tyto signály bere s nadhledem, pro mnoho z nich mají odborníci racionální vysvětlení. Prognózy na základě jednotlivých indicií se navíc značně rozcházejí.
"Urodilo se extrémně mnoho jeřabin, což by nahrávalo tomu, že by mohla být tuhá zima. Hodně je i žaludů," říká vedoucí arboreta Sofronka Jan Kaňák, který je ovšem k podobným prognózám skeptický. Děje v přírodě totiž mají své opodstatnění.
"Loni byla velmi mizerná úroda žaludů, takže letos si daly záležet," říká Kaňák. Ustromů se navíc v určitých odstupech střídají semenné roky s těmi méně hojnými. Vysvětlení má i proto, že stromy místy nasadily na květ, což by také mohlo značit tuhou zimu. "Příroda reaguje na aktuální podněty. Vlétě místo toho,aby bylo horko a sucho, bylo deštivo a zima, což v mírném klimatickém pásu připomíná zimu. Teď je teplo a vlhko a stromy si myslí, že skončila zima, ne léto," vysvětluje Kaňák.
Ktuhé zimě se kloní i včelař MartinHorák. Jehovčely totiž spořádaly všechen příkrm na zimní měsíce. Naopak podle zahrádkářů by zima mohla být mírná. Alespoň tedy podle malého množství slupek na cibuli. Zároveňse zdá, že sehned tak výrazně neochladí. "Při přerývání zahrádky jsem si všiml, že žížaly jsou hned pod povrchem. Na zimu se ještě nepřipravují," říká zahrádkář Oldřich Kraus.
Mírné zimě by nahrával i řádný odlet ptáků do teplých krajin. "Hlavní roli při tom však nehraje teplota, ale úbytek světla," říká Petr Pelikán z Ekoncentra ve Spáleném Poříčí. Sama o sobě sporná je předpověď vycházející ze srpnové úrody hub. Zatímco někde na ně lidé mohli vyrážet s kosou, jinde hledali marně.
Usuzovat nejde ani podle množství tuku u černé zvěře, jehož je pořád dost. "Na polích je totiž dostatek kukuřice, která se pěstuje jako biopalivo," říká myslivec Zdeněk Chlup.

Pranostiky na říjen a listopad

. Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají.
. Mlhy v říjnu - sněhy v zimě.
. Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude.
. Když v říjnu listí dlouho nepadá, tuhá zima se přikrádá.
. Je­li v říjnu mnoho vos a sršánů, přijde studená a dlouhá zima.
. Mrazy v říjnu - hezky v lednu; krásný říjen - studený leden.
. Déšť na Havla (16. 10.), déšť na Vánoce.
. Když na Uršulu (21. 10.) vítr duje, tuhou zimu ohlašuje.
. Začátkem­li listopadu sněží, mívá sníh pak výšku věží.
. Stromy­li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
. Když krtek v listopadu ryje, budou na Vánoce létat komáři.
. Jíní o Všech svatých (1. 11.), věští tuhé mrazy o Vánocích.
. Martin (11. 11.) a Kateřina (25. 11.) na blátě - Vánoce na ledě.
. Když na Ondřeje sněží (30. 11.), sníh dlouho poleží.


Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.