Přihlásit

Návštěva obory je způsob, jak se na chvíli stát součástí přírody (Olomoucký deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Střední Morava
Vrcholící lovecká sezona je asi nejlepší k návštěvě obory. Stejně to cítí i lovci, kteří do obor dojíždějí za loveckou vášní. A tak najít právě v těchto dnech chvilku, kdy člověk může být v oboře sám, jen s jejím správcem a povídat si o tom, jak to chodí, je docela zázrak. Podařilo se. A tak se otevřela brána a člověk nepolíbený mysliveckou vášní směl vstoupit do ráje zvěře, ale i těch, kteří o ni pečují, či lovců - do raškovské obory Počátka.
Obora zabírá 115 hektarů lesních ploch a horských luk v Hanušovické vrchovině. Turisté ji možná znají podle rozcestí, které dělí červenou turistickou značku mířící z Hanušovic k Severomoravské chatě. Vzhledem k nadmořské výšce obory, která se pohybuje mezi 600 a 720 metry, se tato dá považovat již za oboru horskou. Oplocená oblast vznikla kolem jediného stavení široko daleko. Někdejší stejnojmenné hájovny, která byla v devadesátých letech přestavěna na loveckou chatu. Celý pozemek je obehnán 2,5 metru vysokým plotem s optickou zábranou nad jeho nejvyšším bodem. Díky tomu je zvěř v oboře v bezpečí.
Současnost obory je spojena zejména s chovem jelena evropského a mufloní zvěře. Její správci chovají také daňky, pro ně je však tato obora přece jen už poněkud vysoko, a tak daňci našli svůj útulek ve Velkých Losinách.
Právě v tento čas, kdy skončila jelení říje a ještě nezačala říje u muflonů, je nejlepší doba k lovu v oboře. Ten se řídí přísnými pravidly. Lovecké hosty vždy doprovází někdo zpracovníků obory a lovec smí skolit jen kus, který mu označí. "Je to proto, aby regulace chovu probíhala podle našich potřeb. Nemůžeme připustit, aby nám lovečtí hosté skolili například nadějné mladé kusy, které budeme potřebovat pro další odchov," vysvětluje pravidla nájemce obory Libor Kaláb. Vysvětluje, že v oborách se sice podle zákona smí lovit po celý rok, právě podzim je však i vzhledem k bohatým trofejím považován za ten pravý čas.

Zvěř potřebuje přikrmovat
Práce v oboře však zdaleka není jen o doprovázení lovců. Naopak, většinu času oborníci stráví péčí o zvěř, která se musí přikrmovat. Svůj čas si vyžádá i pravidelné sečení luk či údržba lesů. Prací správce obory je v neposlední řadě i kontrola oplocení.
Samotná zvěř z obory nemá příliš zájem prchnout, ovšem stále častěji se do zaploceného prostoru snaží dostat černí nájemníci - divoká prasata. Ty sem láká zejména krmení, které chystají pro domácí obyvatele myslivci. Naštěstí to zatím nepředstavuje větší problém. Černá zvěř nadzvedne oplocení, vnikne do obory a následně zase stejným způsobem zmizí. Kromě této zvěře pak do obory pronikají i jiné, menší druhy, jako například lišky či jezevec.
Nejvyšší bod obory leží na louce nad Křivou Vodou v nadmořské výšce kolem 720 metrů. Je to místo, které kdyby nebylo součástí obory, stálo by za to zde vybudovat rozhlednu. Pohled od Orlických hor přes Hanušovickou vrchovinu, masiv Králického Sněžníku, jižní hřeben Rychlebských hor po Jeseníky a Hraběšickou vrchovinu je něčím, co není běžně k vidění. A když se kousek od nadšeného milovníka krajiny pase stádo laní, je to téměř dokonalé splynutí s přírodou.
Obora je zařízení sloužící hlavně myslivcům. Svůj řád však musí podřídit přírodě. Jen tak zvěř v oboře prosperuje a lovci zajíždějící sem za zážitky odjíždějí spokojeni. Majitelé a správci obor to vědí, a tak je po celý rok čeká náročná práce. Přesto většinou přiznávají, že by neměnili. Je to totiž celoživotní vášeň.
Více o životě a práci v oboře se dozvíte v dalším díle cyklu Přímo z místa, který Český rozhlas Olomouc vysílá v neděli 18. října v 9.04 hodin.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.