Přihlásit

Ekocentrum na Huslíku je již hotové (Kolínský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Slavnostní otevření i pro veřejnost se bude konat 2. prosince. Co všechno je v centru k vidění a jaké služby nabídne?
 
Poděbrady/ Kolínsko
Více než rok tvrdé práce od slunka do slunka. A ta s prosincovým slavnostním otevřením zdaleka nekončí. Naopak.
Řeč je o nově vybudovaném Ekocentru na Huslíku, což je lokalita u Poděbrad nedaleko soutoku Labe s Cidlinou. Do několika budov a venkovních klecí se postupně přestěhovala zvířata ze Záchranné stanice pro zraněné živočichy v Pátku. Stanice je podle počtu přijatých živočichů druhým největším zařízením svého druhu v republice. Hned po té pražské. A do jejího rajónu spadá i Kolínsko.
Jak to vlastně aktuálně na Huslíku vypadá? Po levé straně stojí hlavní budova s recepcí, přednáškovým sálem a v patře zájemci najdou knihovnu. Další budovu už obývají zvířata. "V jedné části jsou zvířata, která jsou po zranění v karanténě. Ve druhé, veterinární části, je ordinace, pooperační místnost a rentgen. Dále je tu prostor pro krmení a také hygienu zvířat," vysvětluje vedoucí stanice Luboš Vaněk.
V dalším traktu je hospodářská budova obsahující garáž a dílnu. Posledním stavením je stodola, kde jsou sklady sena a dřevěné štěpky. "Součástí areálu je také výběh pro srnčí. Venku nalezneme expozici našich zvířat, která jsou handicapovaná, a už se nemohou vrátit do přírody. Momentálně tu máme asi 350 živočichů, například jezevce, orla mořského nebo mládě čápa. Návštěvníci uvidí také jezírko, přičemž v jedné části budou vydry, ve druhé části ryby a rostliny naší přírody," vyjmenoval Vaněk. Právě jezírko se ještě upravuje a zbavuje posledních stavebních nedostatků. Nová stanice pojme najednou přibližně 1 000 zvířat.
Ekocentrum na Huslíku bude běžně otevřené pro veřejnost. Místní ekologové ještě upřesní otevírací hodiny. "Chystáme přednášky pro školy a školky, které si tato zařízení mohou jednoduše objednat na našich webových stránkách. V rámci dalších výukových programů, které chystáme, tu budou moci školáci strávit i celý den," říká vedoucí Ekocentra Marta Bryndová.
Přednášky o přírodě s pozorováním konkrétních živočichů si budou moci užít nejen školáci, ale prakticky kdokoliv. "Chystáme i cyklus večerních přednášek pro veřejnost, kde budeme odhalovat různá tajemství přírody. Připravujeme i výlety do lesa, kde budeme poslouchat zvuky netopýrů, nebo procházku na Slavníkovské hradiště," prozradila Bryndová.
Návrat k původním přírodním kořenům je základním mottem celého Ekocentra. Momentálně za jeho hranicí dosázeli nový sad ovocných stromů. "Hledali jsme i v muzeu mezi staršími ovocnými odrůdami, které se tu pěstovaly. Zasadili jsme jabloně, hrušně i slivoně. Do budoucna připravujeme i moštárnu. Lidé si tu budou moci posbírat jablka a na místě z nich vyrobit mošt," vysvětluje Vaněk.
V plánu je také vybudování ohniště a didaktického hřiště. Jeho součástí by měla být pozorovatelna ptáků a bude se na něm moci hrát na různé druhy dřev. Vznikne i naučná stezka s tabulemi. Na ní budou lidé poznávat ptáky podle zvuků, stejně tak i žáby.
Jednou z hlavních náplní zůstane starání se o zraněná zvířata. V letošním roce jich přijali rekordní počet, který je momentálně na čísle 1 610. Loni jich na konci roku bylo 1 300. "Letos se k nám dostalo hodně netopýrů, ježků a řada ptačích mláďat," konstatoval Vaněk. Podle jeho slov bude sice hlavním místem pro zraněná zvířata areál na Huslíku, ale v případě potřeby jich část bude i ve stávající stanici v Pátku.
Nové centrum se začalo stavět loni 1. srpna. Stálo zhruba 44 milionů korun. Náklady na vybudování stanice zaplatily z velké části evropské fondy, přispěl také Středočeský kraj, Nadace ČEZ, Lesy ČR, město Poděbrady a automobilka TPCA. Slavnostní otevření pro veřejnost bude koná 2. prosince.

FAKTA O ZÁCHRANNÉ STANICI
Zařízení v Pátku u Poděbrad sloužilo zvířatům od roku 1984. Nejčastějšími klienty stanice jsou ježci, veverky, poštolky, káňata a netopýři. Jejich zranění bývají způsobena převážně lidskou činností. Dostávají se sem například živočichové sražení autem, zasažení elektrickým proudem, netopýři z pokácených stromů nebo ptáci, kteří narážejí do prosklených ploch. Kromě okresu Nymburk sahá působnost nové stanice na Jičínsko, Mladoboleslavsko, Kolínsko, do okolí Českého Brodu a částečně i do Prahy. "Máme telefonní linku, na kterou lidé mohou zavolat, a domluvíme se na předání zvířete. Samozřejmě pro nás je nejjednodušší, když zvíře přivezou přímo k nám, je i možnost, že my přijedeme za ním. Veškerá zvířata už budou tady, v Pátku už nebude nikdo, kdo by si zvíře převzal," řekla Bryndová. (čtk)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.