Přihlásit

Pozor, srny! (Havířovský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Střetů se zvěří každoročně přibývá právě v květnu, srážka může mít fatální následky.

Karviná
Srážka se zvěří je jedna z nejčastějších příčin dopravních nehod a největší riziko je právě teď. Srny migrují, hledají nová teritoria, ve kterých zůstanou až do říje.
"Mezi srnci je velká konkurence, snaží se zůstat v oblasti sami, vyhánějí mladé, kteří si hledají nová teritoria a přecházejí cesty a tratě," vysvětluje předseda okresní myslivecké rady Václav Přeček.
V letošním roce už řešili policisté v okrese Karviná čtyřicet sedm srážek s lesní zvěří.
"Z praxe můžeme říct, že kolize se zvěří se řeší ve shodě s životním rytmem zvířat," potvrzuje mluvčí karvinských policistů Zlatuše Viačková.
"Nejčastěji ke srážkám vyjíždíme na večer. Teď není výjimka, že musíme vyjet i dvakrát za jeden večer," popisuje Přeček.

Místa častých nehod
Typické místo nehody? Spojovací cesty, místa, kde jsou lesní porosty a jsou mimo obytnou zónu.
"U nás je to například výpadovka na Dětmarovice, na Český Těšín, nebo spojová cesta mezi Karvinou a Orlovou, nebo cesta mezi Karvinou a Horní Suchou," vyjmenovává Viačková.
A své tipy na to, kde si dát největší pozor, má i myslivecký předseda Přeček. "Silnice mezi Bohumínem a Dolní Lutyní, v Havířově zase úsek mezi Duklou a Františkem, a dále směrem na Karvinou, to jsou místa, kde je střetů opravdu hodně," říká Přeček, který dodává, že je dobré dát si pozor v okolí řepkových polí, která zvířatům poskytují úkryt i potravu.
"Takové nehody jsou velmi časté a nebezpečné, většinou se jedná o čelní srážky, kdy je poškozena přední část vozidla. Při srážce ve vyšší rychlosti, než je padesát kilometrů za hodinu, bývá vozidlo nepojízdné.
Pokud dojde ke srážce v rychlosti vyšší než sto kilometrů za hodinu, může mít fatální následky. Zvíře projde čelním sklem dovnitř vozu," popisuje Ladislav Burián, ředitel společnosti Contin, která se zabývá likvidací pojistných událostí.

Divočák není rarita
To, co bylo ještě před deseti lety raritou, dnes pro myslivce není nic výjimečného. Řeč je o střetu s divočákem. Jen v letošním roce došlo v našem regionu ke dvěma takovým nehodám, loni jich bylo sedm. "Divočáci se k nám stahují od hor. Nejvíce je jich v okolí Stanislavic, Českého Těšína, ale také třeba v Dolní Lutyni," vyjmenovává Přeček.
Podle odborníků je čelní náraz pro řidiče bezpečnější než se zkoušet zvířeti vyhnout nebezpečným manévrem.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.