Přihlásit

Šumavský park plánuje výběh s losy či zubry (tyden.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Obrovský zájem o velká návštěvnická centra se zvířaty, hlavně o jeleny na Kvildě a vlky v Srní, podpořil Správu Národního parku Šumava v přípravě posledního střediska, tedy výběhu pro losy a možná i zubry.

Obrovský zájem o velká návštěvnická centra se zvířaty, hlavně o jeleny na Kvildě a vlky v Srní, podpořil Správu Národního parku Šumava v přípravě posledního střediska, tedy výběhu pro losy a možná i zubry. Vznikl by pod Stožcem směrem k Nové Peci.

"Jsou tři favorité a jeden z nich je los. V tuto dobu se nám otevírá možnost dobré dotace," uvedl náměstek ředitele národního parku Miloš Juha. Podle něj by centrum opět vzniklo jen s málem státních peněz. Čtyřhektarové vlčí středisko v Srní, které stálo 72 milionů korun, pořídil park s devadesátiprocentní dotací EU. Náklady nového se budou odvíjet od náročnosti výběhu, kde se nesmí nic zničit, a stavba vznikne za velmi přísných podmínek.

"Los evropský anebo zubr by mohli být někde okolo Stožce, abychom trochu víc zpropagovali jih Šumavy," uvedl mluvčí národního parku Jan Dvořák. Postavit další centrum by podle něj zřejmě nebyl takový problém, ale musí se finančně i personálně zajistit jeho provoz. Park má nyní naplněný stav 270 lidí. Kupříkladu Srní obsluhují čtyři lidé.

"Jestli teď něco připadá v úvahu, tak los. To je nádherné a zajímavé zvíře a do české krajiny se dostává," řekl vedoucí centra Srní a bývalý ředitel parku Jiří Kec. Velcí býložravci, tedy i zubr, vždy na Šumavu patřili. "Losa máme, stavy se ale nezvyšují. Je potřeba udělat propagaci, aby vůbec lidi viděli, jak vypadá," uvedl. Desítky kusů přecházejí přes Šumavu, vyskytují se u Lipna a na Třeboňsku. V Bavorsku ho mají v Neuschönau a je to krásná podívaná, uvedl Kec.

"Osobně jsem tomu nakloněn. Završil by se velmi úspěšný zooprogram (největší ze všech národních parků v ČR)," uvedl v neděli v Srní ministr životního prostředí Richard Brabec. Podle něj už na podobný projekt v budoucnu nebudou evropské peníze. "Takže by se mi ještě líbilo to poslední (centrum) právě s losem, který tu má historii a občas sem zajde a je to majestátní zvíře, které normálně nevidíte," řekl. Podle Brabce jsou centra "super využité peníze" oproti rozhlednám v místech, kde není nic vidět. "Obrovským přínosem jsou pro děti. Vidět rysa a vlka, tato extrémně plachá zvířata, je pořád fascinující," podotkl.

Na Kvildě je od loňského srpna osmihektarové centrum za 62 milionů korun s deseti jeleny. Od října je centrum v Srní, kde je jedenáct vlků včetně pěti čerstvě narozených mláďat. Díky tomu, že centra navštěvují desetitisíce lidí, mají finanční efekt i pro okolní obce. Správa národního parku nyní pracuje na rozšíření parkovišť, která jsou jako jediná placená. "Dále máme soví voliéry na Borových Ladech, otevřené od května do konce září, kam ročně přijde kolem sedmdesáti tisíc lidí," uvedl Dvořák. Do zooprogramu patří ještě pstruhová líheň, tři jelení obory a záchranná stanice v Klášterci.

Na Kvildě u jelenů podle Juhy přibude do dvou měsíců půlhektarový výběh pro rysa. Bude úplně na druhé straně areálu s vyhlídkou i pro invalidy. "Tříletého rysa Davida máme. Jako malé divoké kotě byl velmi těžce zraněn autem a poté byl asi pětkrát reoperován, ale dnes vůbec nepoznáte, že mu něco bylo. Chceme tam mít pár," dodal.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.