Přihlásit

Obránci zvířat upozorňují na problémy spojené s lovením zvěře lukem. O novele zákona se rozhodne zítra

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Už zítra budou poslanci rozhodovat o novele mysliveckého zákona, která se týká tří základních témat. Řeší povolení lovu divokých zvířat lukem, zákaz norování v období péče o mláďata a úpravu podmínek pro držení lišek v zajetí za účelem výcviku loveckých psů. Ochránci zvířat vydali sérii tří videí, které poukazují na utrpení zvířat při těchto praktikách.

Lov divokých zvířat lukem  

Ve střelecké a myslivecké komunitě je tento způsob lovu hodně diskutovaným tématem. Například zemědělský výbor tento styl lovu podpořil. Odůvodnil to tím, že se myslivost stane atraktivnější a přiláká mladé lidi. Výbor zároveň tvrdí, že tento způsob lovu není nikterak problematický. 

Obránci zvířat spolek OBRAZ to vidí jinak. Jeho zástupci naopak upozorňují na to, že nepřesný zásah šípem způsobí zvířeti dlouhou a bolestivou smrt. „Lovecké šípy fungují skvěle, musí ale zasáhnout velké tepny a orgány. Při zásahu mimo je účinek diskutabilní a z mého pohledu mnohem nižší. Obávám se, že při lovu lukem bude mnohem více postřelené zvěře v přepočtu na ulovené množství,“ řekl vedoucí katedry myslivosti Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity Vlastimil Hart

Ve střelecké komunitě se najde celá řada lidí, která tvrdí, že je lov lukem bezproblémový. „Lovecký luk splňuje všechna mezinárodní kritéria ohledně welfare. Nejsme tyrani, naopak. Víme, že luk zabíjí spolehlivěji, s menším stresem pro zvíře než kulovnice,“ řekl v rozhovoru pro server ekolist.cz Alexandr Vrága. Ten se dlouhá léta věnuje myslivosti a vyučuje lukostřelbu. Podle jeho slov je k tomuto tvrzení vypracováno několik studií. „Lukem se loví ve 24 zemích Evropy. A ve světě s ním pracují opravdu miliony lovců. A my chceme to samé,“ dodal.  

Norování lišek v době péče o mláďata  
Dalším bodem bude návrh poslankyně Dany Balcarová (Piráti), který má za cíl zakázat norování lišek a jezevců v době, kdy se starají o svá mláďata. Během tohoto způsobu lovení se lišky vykopávají z jejich nor. Podle obránců následně svádí nerovný boj s loveckými psy za záchranu svých liščat.  

Návrh hovoří o tom, že tento druh lovu není nutný. „Jde o pozůstalost z doby před vynálezem střelných zbraní a dnes představuje asi jen 10 % z celkového odlovu lišek,“ píší obránci ve svém oficiálním vyjádření. Podle nich je daleko šetrnějším řešením odstřel, kdy není nutné, aby liška bojovala se psem. 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.