Přihlásit

Senoseče ohrožují ukrytá mláďata. Dobrovolníci kvůli nim obchází louky (tvnova.cz)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Dobrovolníci se dávají dohromady na sociálních sítích. Na louky vyrážejí většinou ráno po domluvě se zemědělci, kteří je předem upozorní. Při vyhledávání malých srnčat nebo zajíců jim pomáhají i drony s termokamerou.

Někde už si takový dron pořídila i myslivecká sdružení a úspěšnost je prý stoprocentní. Poté, co dron najde ukryté mládě, přicházejí myslivci a srnče přenesou do bezpečí.

Jenže ne vždy zemědělci sečení luk předem nahlásí. Pod noži žacích strojů tak každoročně umírá až okolo 60 tisíc srnčat. Přitom za nenahlášení sekání luk mohou zemědělci dostat až čtyřicetitisícovou pokutu.

Třeba na Českokrumlovsku dobrovolníci procházejí louky zhruba od poloviny května a zachránili už desítky srnčat. Na některé louky dávají myslivci pachové ohradníky, které srny odradí a najdou pro mláďata jiný bezpečnější úkryt.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.