Přihlásit

Soud zamítl žalobu farmářů z Broumovska, chtěli umožnit odstřel vlků (hradec.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Obvodní soud pro Prahu 10 zamítl žalobu několika farmářů z Broumovska, kteří požadovali, aby státu uložil změnit zákon, jenž by umožnil regulovat počet volně žijících vlků. Farmáři si dlouhodobě stěžují, že vlci ohrožují zdraví a majetek tamních obyvatel.

Farmáři chtěli, aby ministerstvo životního prostředí připravilo návrh změny zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby existovala legální možnost "přímé ochrany před škodami způsobenými vlkem obecným".

Chtěli také, aby byl tímto zákonem regulován počet vlků na území Česka. V oblasti Broumovska by s ohledem na husté osídlení měl být podle žaloby jejich výskyt "omezen absolutně", tedy měli by být znovu vyhubeni.

"Vzhledem k tomu, že soud nemůže úkolovat stát v tom smyslu, aby provedl změny platné legislativy, jsem žalobu zamítla," konstatovala soudkyně Štěpánka Dvouletá. Farmáři musí podle jejího rozhodnutí nahradit ministerstvu náklady řízení.

Právní zástupkyně farmářů Jana Zwyrtek Hamplová řekla, že se proti rozhodnutí odvolá k pražskému městskému soudu. Vážíme si chovatelů, kteří hledají cesty, říká Hnutí Duha.

Proti jakémukoliv odstřelu vlků tvrdě vystupuje Hnutí Duha. Podle něj zatím žádná vědecká studie neprokázala, že zabíjení vlků dokáže snížit škody na hospodářských zvířatech, pokud tedy nedojde k úplnému vyhubení šelem.

"Jedním z podstatných faktorů je, zda dochází k odstřelu v jádru nebo na okraji vlčí populace. V případě Česka se vlci vyskytují na okraji souvislého areálu rozšíření vlka v Německu a Západním Polsku, kde podle posledního monitoringu žije zhruba 120 smeček. Mladí vlci ze sousedních států by proto časem obsadili uvolněná teritoria v Česku. Odstřelem jednoho z členů rodičovského páru může také dojít k rozpadu smeček a mladí, méně zkušení vlci, začnou o to častěji napadat domácí zvířata, která jsou pro ně snadnější kořistí," konstatuje hnutí v tiskové zprávě.

Farmáři si stěžují, že smečky útočí na ovce a jehňata. Hněv některých chovatelů ovcí a koz,  kterým vlci v minulých letech způsobili škody na majetku , ochránci přírody chápou.
 
Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí Duha Olomouc a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně, říká, že stát nemá dobře nastavené mechanismy podpory chovatelů v oblastech, do kterých se vlci vrací. A to přesto, že stát vlky chrání i kompenzuje škody, které způsobují.

"V některých případech nejsou škody kompenzovány spravedlivě. Je určitě pořád co zlepšovat. O to více si vážíme chovatelů, kteří jsou ochotni i za současných podmínek hledat cesty, jak svá stáda účinně chránit legální cestou a jsme rádi, že jim v tom můžeme pomáhat. V současnosti realizujeme a připravujeme projekty účinných preventivních opatření s desítkou chovatelů z Broumovska," uvedl Kutal.

Na Broumovska se vlčí smečka naposledy rozrostla na podzim . Několik nových mláďat zachytila fotopast. Ochranáři nyní musí chovatele o nových vlčích mláďatech informovat. Například loni v květnu vlci na Broumovsku  prohnali sedmisethlavé stádo ovcí.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.