Přihlásit

Myslivci přišli o povolenky, nemohou lovit (Havlíčskobrodský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Havlíčkův Brod-Příseka
Až k havlíčkobrodskému okresnímu soudu se dostal spor mezi myslivci a majiteli pozemků na Světelsku. Tahanice mezi Mysliveckým sdružením Příseka a Honebním společenstvem Pohleď, kterou koncem srpna loňského roku odstartovalo vypovězení nájemní smlouvy právě příseckým myslivcům, nabírá na obrátkách.
V obci nedaleko Světlé nad Sázavou tak přišli o možnost lovu. Výbor honebního společenstva si za svým rozhodnutím stojí. "Jsem ochotný jít až k Ústavnímu soudu," upozorňuje Bohuslav Provazník, místostarosta společenstva. I nad odvoláním vedení spolku, který sdružuje majitele honebních pozemků, je stále mnoho otazníků.
"Přísecké myslivecké sdružení neplatilo včas za pronájem pozemků. Navíc zkreslilo údaje o počtu zvěře v lokalitě, podle kterých se zpracovává plán lovu," odůvodnil rozhodnutí výboru společenstva Karel Malinský. Právě on byl předsedou Honebního společenstva Pohleď v době, kdy konflikt vznikl.
Přísečtí myslivci ale výpověď odmítají. "Je to pomsta Přísece," tvrdí bývalý hospodář myslivců Jaroslav Kubát. Myslivci vypovězení smlouvy o pronájmu honitby považují za nezákonné a nebudou jej respektovat. Jedním z důvodů je i tvrzení, že o takto zásadních věcech nerozhoduje výbor, ale valná hromada. "Právoplatně jsme převedli pravomoci na výbor společenstva, to nám potvrdil i Ústavní soud. Když se to někomu nelíbilo, mohl se obrátit na soud," říká Bohuslav Provazník.

Odvolali vedení, zvolili nové

Na podnět některých členů pohleďského honebního společenstva byla svolána mimořádná valná hromada. Na té došlo k odvolání výboru, který vypověděl myslivcům smlouvu. "Bylo tam mnoho rozporů se zákonem," tvrdí Karel Malinský.
Do výboru společenstva byli dosazeni noví lidé. Jejich vztah k problematice je však podivný. "Řekl jsem, že se funkce ujmu, ale vykonávat ji budou jiní," netajil u soudu Miloslav Volšanský, valnou hromadou zvolený starosta Honebního společenstva Pohleď.
V současné době nemá Myslivecké sdružení Příseka kde lovit. Z toho důvodu byla jeho členům odebrána lovecká povolení.

MICHAL RYBIŠÁR

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.