Přihlásit

Tajemník koupil od magistrátu les (Mladá fronta Dnes)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Jihlava - Máte přebytečných dvacet tisíc korun a chcete je někam investovat? Pak se inspirujte nejvyšším úředníkem jihlavské radnice Lubomírem Dohnalem. Ten za stejnou sumu kupuje od svého zaměstnavatele les u Heroltic. Vyhlédl si přes tři tisíce metrů čtverečních mladého smrkového porostu nedaleko dálnice D1. V přepočtu dal za každý metr necelých šest korun. Podle lidí z magistrátu může takhle nakupovat od města kdokoliv.
 Dohnalův nákup lesa ale nešel tak hladce a nechal za sebou pel rozpačitosti. Radniční majetková komise totiž transakci nedoporučila. Někteří její členové byli rozpačití právě z toho, že městský les chce koupit tajemník magistrátu.
 "Čtyři byli pro a pět se zdrželo hlasování. Proti nebyl nikdo," vzpomíná náměstek primátora Josef Kodet (KDU-ČSL), který je zároveň předsedou majetkové komise. K prodeji se souhlasně vyjadřovala Správa městských lesů.
 Přes nedoporučení komise se obchod pohnul dopředu. Dostal se až k zastupitelům. Zvítězil argument, že tajemník nemá trpět za svou funkci v čele armády magistrátních úředníků. A že by měl mít možnost koupit si les za obvyklých podmínek. Zastupitelstvem pak prošla transakce hladce. Dokonce se o ní ani nediskutovalo. Cena byla určena znaleckým posudkem. Pro hlasoval i komunista Pavel Šlechtický. Uznává, že každý občan má právo od města nakupovat smrky. "Já bych to ale neudělal," dodal k Dohnalově nákupu.
 V majetkové komisi sedí zastupitel František Zelníček (ČSSD). Proti nákupu nic nemá a tvrdí, že cena pro tajemníka nebyla podhodnocena.
 S tím souhlasí i makléř Michal Kriška z realitní kanceláře TB - reality. "Není to špatná cena, ale není ani nijak extrémně výhodná. Je to dobrá investice pro děti," říká Kriška. Dvacetiletý smrkový les je totiž velmi mladý na těžbu dřeva. Jeho čas přijde tak za osmdesát let. Hvozd u dálnice by mohl podle makléře získat na ceně v tom případě, že by se měnil územní plán a pozemek by se stal zajímavým pro investory.
Dohnal ale odmítá, že by se v jeho budoucím lese někdy něco stavělo. "Tu otázku mi dal i náměstek Kodet, když se o tom rozhodovalo. Nebude to na zástavbu. Ten pozemek plní a musí plnit funkci lesa," říká Dohnal. Na tom podle něj nic nemění ani to, že nedaleko stojí rozvíjející se strojírenský gigant Bosch Diesel.
 Kupovaný les navazuje na jiný Dohnalův pozemek. Před dvěma lety koupil od města cestu k němu. Už dříve vykácel v této lokalitě svůj les, to když potřeboval dřevo na stavbu srubu, v němž žije. Srub má zatížen dvoumilionovou hypotékou. Do budoucna už tajemník neplánuje žádný nákup od města.
 V lese, který právě kupuje, chce tajemník působit i jako myslivec. Ostatně má tam i posed. "Celý prodej je čistý a transparentní," ujišťuje Dohnal a připomíná, že kupovaný porost má částečně zhoršenou kvalitu.
 Pokud tedy chcete koupit od města les podle tajemníkova vzoru, obraťte se na majetkový odbor. Pak to půjde přes majetkovou komisi (její nedoporučení plán nezhatí) do rady a zastupitelstva. Mezitím to bude třicet dní viset na úřední desce. Až to všechno zdárně absolvujete, stanete se majiteli lesa v okrajové části krajského města.

Regionální mutace Mladá fronta DNES - Českomoravská vrchovina

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.