Přihlásit

Uhynulá vlčice, která byla nalezena u silnice na Kokořínsku, má v těle zbytky střely

Vlčice, která byla 8. listopadu 2020 nalezena uhynulá u silnice mezi Dubou a Ždírcem na Českolipsku v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj, má v oblasti hlavy a temene zbytky střely. Prokázal to rentgenový snímek i následná pitva.

Uhynulá vlčice, která byla nalezena u silnice na Kokořínsku, má v těle zbytky střely Archiv Jaroslava Křupaly

Jde o druhý dosud zdokumentovaný případ nelegálního střílení vlků v České republice. První prokazatelně zastřelené vlk byl před více než rokem nalezen nepříliš daleko, v příkopu poblíž obce Konětopy na Mělnicku. Pachatele se vypátrat nepodařilo. Oba případy mají podobný scénář. Zvířata byla nalezena u silnice a vše původně nasvědčovalo tomu, že byla sražena autem. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK) i nyní podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

To, že příčinou smrti i této vlčice bylo s největší pravděpodobností zastřelení, vyplývá z rentgenového snímku a prvotního ohledání. Pitva, která má určit příčinu úhynu, je prováděna experty z Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Výsledky genetické analýzy potvrdily, že se jde o zvíře z tzv. středoevropské nížinné populace – tedy vlků, kteří do České republiky přišli z oblasti německé Lužice. Příbuznost se smečkou, která se dlouhodobě pohybuje na Kokořínsku, se zjišťuje. 

„Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný. Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají obětmi pytláků – letos na jaře byl v Beskydech zastřelen rys Olda, na Pálavě otráven vzácný luňák červený, na Litoměřicku orel mořský a výčet by mohl pokračovat. Bohužel se ani v jednom případě policii nepodařilo viníka vypátrat. Doufám, že policie jej tentokrát skutečně odhalí, už jen proto, že je v regionu již druhý případ,“ komentuje František Pelc, ředitel AOPK.

„Víme, že přítomnost velkých šelem může vzbuzovat nelibost, třeba u chovatelů hospodářských zvířat. Nepředpokládáme však, že by to byli právě chovatelé, kdo po vlcích střílí. Stát chovatelům případné škody na hospodářských zvířatech hradí, je možné získat finance i na preventivní zabezpečení stád. Zkušenosti z Německa ukazují, že dobré zabezpečení dokáže odvrátit 80–95 % vlčích útoků. Právě proto také u nás stát poskytuje na zabezpečení stád dotace ve výši 100 %. Snažíme se vysvětlit, že klíčové je, aby si vlci nezvykli chodit do ohrad. Vlci plní v naší přírodě důležitou roli – pomáhají totiž snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelení a srnčí zvěře, která působí škody v lesích a na polích v řádech miliard korun ročně. Volně žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 % vlčí potravy, hospodářská zvířata maximálně 2 %,“ dodává František Pelc.

Podle www.ochranaprirody.cz, 26. 11. 2020, redakce

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.