Přihlásit

Na Českomoravské vrchovině se pohybuje vlk, v posledních měsících podruhé

Na Českomoravské vrchovině se pohybuje vlk opatřený telemetrickým obojkem. V posledních měsících se na Vysočině objevil podruhé. Vyplývá to z výsledků telemetrického sledování a pozorování v terénu. Přestože vlk byl i v poměrně obydlených místech, lidé ho zahlédli jen vzácně. Škody na hospodářských zvířatech nejsou hlášené. Vyplývá to z tiskové zprávy Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Na Českomoravské vrchovině se pohybuje vlk, v posledních měsících podruhé Foto www.pixabay.com

„To, že se tento vlk přesunuje na tak velké vzdálenosti – v posledních měsících se přesunul dvakrát od Králického Sněžníku na Vysočinu – dokládá, že pravděpodobně hledá družku a nové teritorium,“ uvedl Václav Hlaváč z AOPK. Doplnil, že na Vysočině je pro něj dost vhodné potravy, jako srnčí, jelení a černá zvěř.

Na Českomoravské vrchovině se vlci objevují od roku 2016, jde ale jen o jednotlivá migrující zvířata. Víc pozorování bylo jižně od Telče v roce 2019, ani tam se však vlci trvale neusídlili.

Vlk, který se teď objevil v kraji, dostal telemetrický obojek loni na jaře v Polsku od výzkumníků polské organizace SAVE – Wildlife Conservation Fund. Za čtyři měsíce sledování v Česku ochránci ověřili desítky míst častějšího výskytu tohoto vlka, našli zbytky po konzumaci desítky srnců. Vlk byl na území šesti krajů včetně okraje Prahy. „Přestože se pohyboval i v poměrně obydlených místech, jeho pozorování lidmi byla vzácná, přemisťoval se především v noci a lovil nejdostupnější divoce žijící kopytníky,“ uvedl Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity v Brně, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA, který se věnuje sledování interakcí mezi lidmi a vlky v projektu Life Wild Wolf.

„Nemáme hlášeny žádné škody na hospodářských zvířatech, přesto ale chovatelům doporučujeme, aby svá stáda preventivně zabezpečili. Na to poskytuje stát dotace," uvedl Hlaváč. Nově je podle něj možné žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření v důsledku opakovaného výskytu vlka. Jde o částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy, například plat pro pastevce, údržbu oplocení, náročnější manipulaci se stádem a péči o pastevecké psy.

Chovatelé mají také nárok na náhradu škod při útoku vlka. „Víme, že přítomnost vlků znamená pro chovatele komplikace, právě proto jim stát podporu poskytuje. Pokud informaci o výskytu vlků dostaneme včas, můžeme chovatele v dané oblasti oslovit a navrhnout vhodná preventivní opatření,“ řekl Hlaváč.

Podle ČTK, 28. 3. 2023, red.

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.