Přihlásit

Podzim spustil jatka u silnic (Mladá fronta Dnes)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Srážek se zvěří na silnicích v Plzeňském kraji neustále přibývá. Právě začíná nejhorší období roku

Plzeň - V Plzeňském kraji v posledních dnech opět přibývá nehod, kdy jedoucímu autu vběhne do cesty lesní zvěř a řidič už nedokáže srážce zabránit. Policisté i ochránci přírody nabádají řidiče k větší opatrnosti. Měli by počítat s tím, že zejména u lesů a polí jim může skočit před vůz zvěř.
 "Nehody se srnami, laněmi nebo divokými prasaty se stávají celoročně, na podzim ale bývají častější," řekla mluvčí západočeské police Jana Václavová. Takové kolize nezřídka končí smrtí sražené zvěře, vážně zranit se mohou i lidé v autě.
 Například na Domažlicku policisté v uplynulých dnech vyšetřovali čtyři takové nehody. Stávají se nejčastěji večer nebo dopoledne.
 "Podzim je obecně pro řidiče složitější období, viditelnost snižují časté mlhy, jsou vlhké vozovky, které mohou místy namrzat, na silnicích je spadané listí, večer se rychleji stmívá," vyjmenovala možné nástrahy mluvčí. Západočeští policisté letos podle ní evidují oproti loňsku nárůst tohoto typu nehod. Loni srážky s lesní zvěří způsobily od ledna do konce září v Plzeňském a Karlovarském kraji 623 nehod, letos to za stejnou dobu bylo o 153 kolizí víc.
"Lidé by měli opravdu hlavně v lesích a u polí jet pomalu a pozorně se dívat i do příkopů," poradil Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice pro živočichy. Ochránci přírody se s lesní zvěří zraněnou po srážce s autem setkávají nejčastěji právě na podzim. Nemusí to být jen mimo obce, teď pečují o srnu, sraženou autem přímo v Plzni. Zvěř se před zimou spojuje do větších stád, je období říje a zvířata se víc přemísťují. Po posekání luk a polí navíc zmizela velká část úkrytů, kterých zvířata dosud používala. Lidé by si měli uvědomit, že když se jim podaří zastavit před jednou srnou přebíhající vozovku, mohou za ní často běžet další zvířata.

Škody řidičům ani myslivcům nikdo neuhradí

"Zranění způsobená srážkou s auty jsou většinou velmi vážná -zpřerážené končetiny, zlomená žebra, otřesy mozku a vážná poranění hlavy - mnohdy nezbývá, než takto zraněné zvíře utratit," řekl Makoň. Lidé, kteří autem lesní zvěř srazí a usmrtí ji, by měli uvědomit policii nebo příslušné myslivecké sdružení nebo honební společnost. Ty mohou zvěř převzít. Pokud by si mrtvé zvíře řidič například kvůli masu nechal, hrozí mu trest.
 Motoristé většinou nemají žádnou naději, že by jim škody někdo nahradil. Po myslivcích žádnou náhradu ze zákona požadovat nemohou a u pojišťovny uspějí pouze v případě, že mají sjednanou havarijní pojistku, povinné ručení se na takové události nevztahuje.

***

Loni srážky s lesní zvěří způsobily od ledna do konce září v Plzeňském a Karlovarském kraji 623 nehod, letos to za stejnou dobu bylo o 153 kolizí víc.

Foto popis: ZVĚŘ VERSUS AUTA. Od ledna do září došlo na silnicích Plzeňského a Karlovarského kraje k 776 srážkám se zvěří, o 150 více než loni. Nejhorší období roku teprve začíná.
Foto Autor - ILUSTRAČNÍ Foto - ARCHIV

Regionální mutace Mladá fronta DNES - Plzeňský kraj

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.