Přihlásit

Výstava nabourá lživé mýty o vlcích (Liberecký deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Liberec
Dnes v tuzemsku chráněná, ale přesto pytláky nemilosrdně vybíjená šelma - vlk - žije už jen v počtu desítek kusů v Beskydech a na Šumavě. Kdysi člověk - lovec vyhlásil vlka za svého úhlavního nepřítele (vlk totiž lovil v revíru, který pyšný pán tvorstva považoval za svůj), o čemž svědčí i pohádka O Červené Karkulce.
Dnes organizují ochránci přírody takzvané vlčí hlídky - dobrovolníci mapují pohyb vlků a snaží se svou přítomností v lesích odradit lovce, které nebrzdí ani zákon, podle něhož je vlk přísně chráněnou šelmou (podobný smutný osud sdílí v české a moravské kotlině i uměle vypiplaný a ochránci zde vysazovaný rys). Právě mýty o vlcích chce bořit chystaná výstava v libereckém Severočeském muzeu. Ponese název Vlci a muzeum ji otevře 30. dubna.
"Chceme návštěvníkům ukázat, že obavy z vlků jsou zbytečné. Už proto, že máme vlky prakticky za humny. Jen pár desítek kilometrů od Liberce. Navíc některé vztahy a zvyklosti vlků bychom těmto šelmám mohli závidět. Kdyby totiž doslova platilo rčení - člověk člověku vlkem, bylo by krásně na světě," uvedl odborný pracovník muzea Martin Pudil.
Výstava pracovníků Státního přírodovědného muzea v Gorlitz přibližuje běžný život vlků na území Lužice, kde se vlci vyskytují již více než 10 let a od roku 2000 se zde pravidelně rozmnožují.
Návštěvníci výstavy poznají životní zvyklosti vlků, péči o mláďata, způsoby opatřování potravy i to, jak vlci komunikují mezi sebou.
Výstavu doplňuje mnoho obrázků a fotografie. Výstava neopomíjí ani způsoby ochrany vlků a možnosti jejich soužití s lidmi.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.