Přihlásit

Specialisté z VFU Brno se zapojí do mezinárodního projektu prevence vztekliny (ibrno.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Právě domácí pes je v Keni nejčastějším zdrojem této infekce, na niž, kvůli tamním podmínkám ve zdravotní péči a neznalosti terapie pokousaných osob nakaženým zvířetem, umírají nejčastěji keňské děti.

Projekt Mt. Kulal Dogs Preventive Vaccination byl zahájen již v roce 2006 na podnět náčelníka a stařešiny samburské vesničky Satab, kde na pokousání psi nakaženými vzteklinou zemřelo několik dětí. Od té doby se specialisté z Ústavu parazitologie spolu s kolegy z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR a z rumunské university University of Agricultural Science and Veterinary Medicine Cluj - Napoca vydávají pravidelně v letních měsících do oblasti v okolí jezera Turkana v severní Keni. Zde několik týdnů provádí řízenou vakcinaci psů s cílem dosáhnout maximální možné míry proočkovanosti psí populace. Na projektu od letošního roku participuje i nová česká nevládní organizace Veterináři bez hranic ČR, na jejíž činnosti se specialisté z VFU Brno podílejí.

"Samotné vakcinaci vždy předchází jednání s náčelníky a stařešiny jednotlivých komunit," říká doc. MVDr. David Modrý, PhD., koordinátor projektu z Ústavu parazitologie Fakulty veterinárního lékařství VFU Brno. "Tří až pětičlenný vakcinační tým pak navštěvuje jednotlivé vesnice s cílem naočkovat během několika dní maximum psů a koček v dané lokalitě. Současně s vakcinací jsou sbírána anamnestická data a odebírány vzorky pro další vyšetření jako detekce endo a ektoparazitů, genetická vyšetření či sérologie," doplňuje David Modrý.

Veterinární specialisté získali v rámci projektu také jedinečnou možnost pro pozorování vývoje tohoto infekčního onemocnění. Tamní populace psů je mimořádná tím, že se dosud nesetkala s jakoukoliv formou veterinární péče a představuje tak unikátní model studia epidemiologie a vzájemných interakcí a asociací s genetikou hostitele. Vědci tak postupně hromadí údaje o celém spektru infekčních onemocnění sledovaných psů. Tak se jim například podařilo získat unikátní data o výskytu protilátek proti vzteklině u prozatím nevakcinovaných psů a velbloudů.

Dosavadní výsledky práce hovoří jasně o smyslu tohoto projektu. Během pěti let byly naočkovány stovky psů, koček, velbloudů a oslů patřících domorodcům etnik Samburu, Turkana, Rendile a El-Molo. Každoročně je vakcinovaná oblast rozšiřována a v současnosti jsou vakcinována zvířata ve dvou desítkách lokalit na ploše více než 1500 km2. Ve vakcinované oblasti došlo k dramatickému poklesu počtu případů úmrtí člověka a významně zde vzrostlo povědomí o vzteklině, nutnosti vakcinace psů a ošetření pokousaných. Ve spolupráci s fondem Medela se podařilo zajistit a systematizovat finanční prostředky pro hrazení léčby pokousaných osob pro tzv. postexpoziční terapii (PET), která v samých začátcích byla pro domorodce takřka nedosažitelná. O důležitosti projektu pro Českou republiku svědčí i to, že zástupci z VFU Brno za svou práci získali v roce 2009 medaili Ministerstva zahraničí ČR.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.