Přihlásit

Nový projekt bude zkoumat, jak bobři pomáhají s adaptací na klimatické změny (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Hodnotit, jak bobři přispívají k adaptaci krajiny na klimatickou změnu, bude nový projekt českých vědců ve spolupráci s německými experty. Vypracují mimo jiné doporučení pro obce, jak přistupovat k hrázím, kterými bobři proměňují menší toky. Na projektu s názvem BIBOB se podílí České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), nezisková organizace Alka Wildlife a Česká zemědělská univerzita (ČZU), která o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě.

„Bobři jsou fascinující zvířata, která dokážou vybudovat rozsáhlé vodní mokřady. Jejich činnost pomáhá stabilizovat vodní režim v krajině, zvýšit biologickou rozmanitost území a posílit odolnost vůči změně klimatu,“ uvedl Aleš Vorel z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze.

Podle Tomáše Dostála z Fakulty stavební ČVUT bobří hráze pomáhají zadržovat vodu v krajině nad povrchem i pod ním a rovnoměrněji ji pak uvolňovat do vodních toků, čímž zmírňují následky povodní i sucha. „Avšak činnost bobrů je pro úřady a obce spojena s výzvami, protože bobři mohou způsobovat lokální záplavy nebo narušit břehy toků svými norami,“ dodal. V současné době chybí obcím a orgánům ochrany přírody jasné informace a argumenty pro kvalifikovaná rozhodnutí, zda mají být bobří hráze zachovány, nebo zda je třeba do bobřích staveb zasáhnout.

Projekt podpořil dotační program Evropské unie v přepočtu 21,4 miliony korun. První veřejný workshop k projektu, do kterého se mohou zapojit i další instituce a občané, je naplánovaný na letošní červen v německém Bad Schandau. Postup projektu je možné sledovat na webu.

Média i veřejnost v lednu zaujala zpráva o tom, že bobři pomohli v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy s plánovanými úpravami oblasti pod Dolejším Padrťským rybníkem. Postavili tam hráze a vytvořili přírodní mokřad. Ušetřili tak několik milionů korun, což byly náklady chystané revitalizace řeky Klabavy.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.