Přihlásit

Nová vyhlídka v Krnově-Chomýži umožní pozorovat stádo praturů a divokých koní (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V Krnově-Chomýži vznikla vyhlídka, která umožňuje pozorovat sedmičlenné stádo praturů a divokých koní. S ohledem na šíření slintavky a kulhavky by ale lidé nyní ke stádu chodit neměli. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová. Pastevní areál v Chomýži vznikl v roce 2022 na území bývalé vojenské střelnice. Zvířata pomáhají udržovat ekosystém chráněných luk.

„Z důvodu zabránění šíření slintavky a kulhavky ministerstvo zemědělství žádá veřejnost, aby nevstupovala do zemědělských farem a hospodářství a omezila pohyb v okolí všech míst, kde se zvířata vyskytují. Tedy například i na pastviny,“ uvedla Círová.

Zahlédnout pasoucí se zvířata byl pro návštěvníky dosud problém, který částečně odstraní právě dokončená dřevěná vyhlídka. Umístěná je na valu, který dříve sloužil sovětské armádě pro posuv tankových terčů. „Zájemci ji najdou zhruba 500 metrů od začátku areálu ve směru od Chomýže, přístupná je po vyšlapané stezce vedoucí podél elektrického ohradníku z jeho levé vnější strany,“ řekla Kristýna Martiníková z oddělení komunálních služeb města.

Polodivoká zvířata, která nejsou krmena člověkem a ani odčervována či jiným způsobem léčena, městu Krnovu zapůjčila společnost Česká krajina. „Máme zákaz je jakkoliv přikrmovat. Proto žádáme občany, aby je v žádném případě nelákali k sobě a nekrmili, může je to ohrozit na životě. V případě úhynu bychom navíc museli Českou krajinu odškodnit. Hodnota zvířete v takovém případě je ve smlouvě stanovena na 100 000 korun,“ dodala Martiníková s tím, že vyhlídku není vhodné navštěvovat se psy.

Čtyři pratuři i tři divocí koně pomáhají udržovat biologickou rozmanitost v krajině tím, že spásají traviny a křoviny. Podporují tak růst různých rostlin, vytvářejí stanoviště pro další živočichy a brání zarůstání luk invazivními druhy, čímž udržují ekologickou rovnováhu v krajině.

Stádo je součástí projektu Podpora biodiverzity botanicky a zoologicky cenného území bývalého vojenského areálu v Chomýži u Krnova. V jeho rámci vznikl nejen pastevní areál o rozloze 33,6 hektaru se třemi pastvinami a aklimatizační ohradou, ale také 12 tůní pro obojživelníky. Byly také vysazeny dřeviny a vyset kokrhel, který potlačuje expanzi třtiny.

Území bývalé vojenské střelnice už více než 20 let podléhá jako významný krajinný prvek mimořádné ochraně, jejímž cílem je uchovat chráněné rostliny a živočichy. Patří mezi ně hvozdík pyšný, několik druhů orchidejí, bělopásek dvouřadý nebo čolek velký. V areálu se nachází i květnatá louka či genofondový sad starých odrůd jabloní a hrušní z Krnovska.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.