Loni záchranné stanice v Česku přijaly téměř 41 000 zvířat, dosud nejvíce (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Záchranné stanice v Česku loni přijaly rekordní počet volně žijících zvířat, 40 816. Mezi nejčastější pacienty patří ježci, poštolky, netopýři, kosi či rorýsi. V loňském roce se k nim přidaly také jiřičky obecné. Až 80 procent všech případů poraněných zvířat souvisí s dopravou, zásahem do krajiny nebo stavbami. Informoval o tom včera Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v tiskové zprávě.
Ochránci přírody upozornili na to, že velká část přijatých zvířat jsou mláďata, která lidé berou v dobré víře jejich rodičům, protože mláďata považují za osiřelé. Tvoří třetinu přijímaných jedinců. Kromě viditelných zranění přibývá i případů spojených s extrémními klimatickými jevy, jako jsou dlouhá sucha, silné bouře nebo prudké teplotní výkyvy. Ovlivňují přístup k potravě a schopnost zvířat přežít v divoké přírodě.
Záchranné stanice jsou financovány z několika zdrojů, mezi něž patří příspěvky od státu, krajů a měst. Podstatnou část tvoří podpora soukromých dárců a z veřejných sbírek. Ochránci zvířat uvádějí, že veřejné zdroje pokrývají pouze část nákladů na provoz a péči o zvířata, což znamená, že každoročně potřebují získat další miliony korun.
ČSOP nyní spouští prodej valentýnských certifikátů. Jejich výtěžek přispěje na léčbu zvířat, péči o ně a návrat zraněných zvířat do přírody.
V prosinci zvířecí záchranáři uvedli, že vracejí zpět do přírody více jak polovinu zvířat, přibližně 55 až 60 procent.
ČTK