Přihlásit

SVS ukončila mimořádná veterinární opatření v ohniscích katarální horečky ovcí (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Ve všech ohniscích katarální horečky ovcí v ČR skončila ke konci ledna mimořádná veterinární opatření, což zjednoduší podmínky k přemístění zvířat do zahraničí. Nově mohou chovatelé vyvážet zvířata bez povinného vyšetření na katarální horečku například do Chorvatska, Bulharska, Rakouska, Itálie či Španělska. Státní veterinární správa (SVS) o tom včera informovala ČTK v tiskové zprávě. Během loňského roku veterináři v ČR vyhlásili 115 ohnisek nákazy.

Ohniska bylo možné ukončit po 60 dnech od doby, kdy veterinární správa vyhlásila, že se v Česku přestává šířit přenašeč nákazy a tím i onemocnění. Podle odborníků mohou být zvířata infekční maximálně po dobu 60 dnů od nakažení. Pro vývoz ale platí, že zvířata musí být v ČR chována posledních 60 dnů před přemístěním.

Veterinární správa nicméně upozorňuje, že se jedná pouze o dočasné uvolnění a hmyz, který nemoc přenáší, takzvaní tiplíci, začne být opět aktivní zhruba koncem dubna.

„SVS v tomto období doporučuje chovatelům skotu a ovcí zvážit využití možnosti preventivní vakcinace svých chovů proti katarální horečce ovcí, sérotypu 3. Vakcinace v zimním či brzkém jarním období je totiž účinnou ochranou chovů před pozdějším rozšířením nákazy do chovů a rozvojem klinických příznaků onemocnění,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Vakcinace je dobrovolná a zaplatit ji musí chovatel.

Onemocnění se do Česka vrátilo loni na začátku září po 15 letech. Nemoc není přenosná na člověka, postihuje ovce, kozy a skot. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v dutině ústní, nozdrách, víčkách a uších, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy, skot většinou nemá klinické příznaky. Zvířata se nemusí plošně utrácet.

Veterináři uvedli, že v oblastech, kde byla nákaza potvrzena, se začaly objevovat v chovech skotu ve vyšší míře potraty, porody života neschopných mláďat, případně mláďat s vrozenými vývojovými vadami. „Jedná se velice pravděpodobně o důsledek nákazy katarální horečkou z podzimního období,“ uvedla SVS v tiskové zprávě.

Veterinární správa také připomíná, že i přes zrušení opatření v zasažených chovech v ČR stále platí celostátní mimořádné veterinární opatření ke katarální horečce ovcí, která například stanovují podmínky k vakcinaci zvířat.

Loňské vyhlašování ochranných pásem kolem katarální horečky ovcí a mimořádných opatření negativně ovlivňovalo chovatele, stěžovali si zejména za ušlý zisk z obchodování se zvířaty uvnitř Česka, ale zejména s cizími zeměmi. Ministerstvo zemědělství už dříve uvedlo, že chovatelům ušlý zisk neproplatí, mohou ale zažádat o pokrytí nákladů na očistu, dezinfekci, dezinsekci a deratizaci hospodářství i dalšího zařízení a vybavení.

Monitoring výskytu tiplíků bude podle SVS pokračovat, pokud by výsledky ukázaly dřívější zahájení aktivity přenašeče nákazy, ukončí veterináři příznivé období dříve.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.