Přihlásit

Zvířecí záchranáři pečovali v Plzni o divoká zvířata postižená deštěm a povodní (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Prudké lokální deště, bouřky a hodně spadlé vody potrápilo v Plzeňském kraji v minulých dnech nejen obce a lidi, ale i volně žijící zvířata. Plzeňští ochranáři pečovali o několik promáčených a zmoklých dravců nebo o čerstvé labutí mládě, které vyplavila velká voda z hnízda, řekl včera ČTK vedoucí plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

„U volně žijících zvířat za většinu jejich problémů může hlavně lidská činnost a lidmi upravená krajina, ale na druhou stranu pravděpodobně ani zvířata s takovým výkyvem počasí nepočítala,“ řekl. Na stanici se tak starali o samici dravce luňáka červeného či o několik samců poštolky.

Promáčeného luňáka s minivysílačkou na zádech našli o víkendu cyklisté na cykolostezce od města Chrást přes polesí Zábělá za okraji Plzně. „Dravec ležel na cestě, vůbec se nehýbal a předstíral, že je mrtvý. To luňáci dělají a umějí velice dobře. Leží přimáčknutí k zemi, lehce roztažená křídla, otevřený zobák a ani se nepohnou. Jakmile je však chcete chytit, vystartují a snaží se vám ulétnout,“ uvedl Makoň. Nalezená samice ale podle něj byla natolik promoklá, že ji těžká křídla neunesla. Zvířecí záchranáři ji odnesli na stanici, kde ji nechali do druhého dne zotavit. Mokrá křídla dosušili fénem. Zjistili, že dravec opatřený vysílačkou je ze záchranné stanice Hrachov na Příbramsku a že podle dat v místě nálezu zřejmě i hnízdí.

„To se druhý den potvrdilo nálezem a kontrolou hnízda na nedaleké borovici, kde se hýbala minimálně dvě mláďata. V blízkosti lovil i starostlivý samec, a tak jsme usoudili, že samici na hnízdě zastihl při chránění mláďat vlastním tělem tak silný a vydatný déšť, že totálně promokla, z hnízda spadla a na cestu se z lesa vypotácela usušit,“ uvedl Makoň. Samici proto druhý den, zhruba po 15 hodinách od nálezu, odvezli k hnízdu a úspěšně vypustili. Na hnojiště, na němž lovil samec, luňákům přilepšili vhodnou potravou.

O víkendu záchranáři pečovali také o poštolky. „Tři totálně promáčené a nevzletné staré samce poštolky obecné přivezli hned dvakrát kolegové od městské policie a jednou náhodná nálezkyně z Křimic. Všichni tři samci byli prokazatelně hnízdící ptáci, kteří usilovně shání krmení pro svá poštolčí mláďata a samičky. Všichni tři tátové pak pravděpodobně doplatili na lov hrabošů ve vysoké mokré trávě a skončili jako zmoklé slepice v naší voliéře,“ řekl Makoň. Dva samce po zotavení a okroužkování vypustil, jeden má zřejmě poraněné křídlo a na stanici zatím zůstává.

Dobrovolníci se také starají o čerstvé labutí mládě, které pravděpodobně od rodičů a sourozenců odnesla velká voda. Nalezli ho lidé na dvoře své usedlosti nedaleko řeky Mže v Bdeněvsi na Plzeňsku.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.