Přihlásit

Do olomoucké zoo převezli z Liberce hřebce zebry Chapmanovy, má zplodit potomky (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Do zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce přivezli z liberecké zoo hřebce zebry Chapmanovy. Má za úkol zplodit s některými z místních zeber potomky. Zebry Chapmanovy olomoucká zoo chová od roku 1987 a dosud se v ní narodilo 28 mláďat. V posledních letech se ale kvůli nedostatku vhodných hřebců nedařilo chov těchto zeber rozšiřovat. ČTK to dnes řekla mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.

Olomoucká zoo chová samice zeber Chapmanových ve věku od šesti do 20 let, které podle Gronské vyžadují dospělého hřebce. Zoologické zahrady si ale chov těchto zeber pečlivě střeží, aby v jejich řadách nenastalo křížení s jinými poddruhy nebo s jedinci neznámého původu. Spolupráci při chovu zeber koordinuje Unie českých a slovenských zoo, která olomoucké zoo doporučila zapůjčení zkušeného hřebce z Liberce.

„Transport zebry představuje určité riziko. Proto jsme požádali zkušené přepravce ze zoo Dvůr Králové, aby hřebce přivezli. Spojování zeber není vždycky jednoduché a průběh bývá velmi individuální. V případě našich samic a libereckého samce ale nevznikl žádný problém a celé stádo okamžitě začalo fungovat. Pro hřebce bylo jediným překvapením, že sdílí výběh se žirafami, protože se s těmito zvířaty dosud nesetkal. Při březosti trvající zhruba jeden rok můžeme hříbata očekávat pravděpodobně příští rok v létě,“ uvedla zooložka Eliška Veselá.

Zebry Chapmanovy chované v českých a slovenských zoo jsou většinou potomky zeber, které zhruba před 50 lety do Česka přivezl z Afriky Josef Vágner spolu s mnoha dalšími druhy zvířat. Zebra Chapmanova je poddruhem zebry stepní, která je nejhojnější ze všech druhů zeber. Žije v Africe jižně od řeky Zambezi. Mezi pravidelným černým pruhováním má tmavohnědé mezipruhy, čímž se liší od dalších poddruhů. Zebry Chapmanovy se dožívají 20 let a mohou běžet rychlostí až 55 kilometrů za hodinu, jsou tak vytrvalejšími běžci než kůň.

Olomoucká zoo patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Jejími branami loni prošlo 381 818 návštěvníků, meziročně jich bylo o 14.107 více. Byla to nejvyšší návštěvnost za posledních 25 let. Na ploše 42 hektarů zoo chová 1828 zvířat v 387 druzích. Zahrada si vlastními aktivitami vydělá přibližně dvě třetiny částky potřebné na svůj provoz. Od města dostává příspěvek na svoji činnost, který loni obnášel 41 milionů korun.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.