Přihlásit

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to včera uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.

Ačkoli v letech 2020 a 2021 klesl počet záchytů proti předchozím letům přibližně na polovinu, lze to přičíst spíše pandemii covidu-19 než poklesu skutečného obchodu, uvádí se ve zprávě UNODC. Zprávu úřad zveřejňuje každé čtyři roky a léta 2020-2021 byla poslední, za která byly údaje k dispozici.

„Obchodování s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami se celkově za dvě desetiletí výrazně nesnížilo,“ uvádí UNODC. Vyzval proto k přijetí dalších opatření, včetně lepšího prosazování a dodržování právních předpisů, včetně těch protikorupčních. Rozhodující roli při podkopávání úsilí o zastavení obchodu s volně žijícími živočichy totiž podle dokumentu hraje korupce, od úplatků inspektorům až po vládní úředníky vystavující falešná povolení.

„Obchodování s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami se týká tisíců ohrožených druhů, z nichž jen malá část, jako jsou sloni, tygři a nosorožci, přitahuje většinu pozornosti politiků,“ uvádí zpráva. Nelegální sběr rostlin a obchod s mnoha druhy plazů, ryb, ptáků a savců podle ní sehrály klíčovou roli v lokálním i globálním vymírání.

Nelegální obchod se týká přibližně 4000 druhů rostlin a živočichů ve 162 státech a územích. Nejčastěji jde o korály (16 procent), krokodýly (devět procent) a slony (šest procent).

Zpráva uvádí, že vzácným světlým bodem bylo úsilí v boji proti obchodování se slonovinou a nosorožčími rohy, na což poukazuje pokles pytláctví, záchytů i tržních cen v posledním desetiletí.

Nelegální obchod pohání poptávka po lécích používaných v tradiční medicíně, domácích mazlíčcích, mase, okrasných rostlinách a trofejích. Zpráva uvádí, že 40 procent ze všech zabavených savců, ptáků, plazů a obojživelníků bylo zařazeno na červený seznam ohrožených nebo téměř ohrožených druhů. Podle některých odhadů může mít nelegální obchod s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hodnotu až 23 miliard dolarů (527 miliard Kč) ročně.

UNODC usiluje o ukončení obchodování s chráněnými druhy v rámci cílů udržitelného rozvoje OSN. Zkoumané údaje však podle úřadu nedávají "žádný důvod k naději“, že tento cíl bude splněn, uvádí zpráva.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.