Přihlásit

Pražská zoo počátkem června přepraví do Kazachstánu koně Převalského (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Pražská zoologická zahrada počátkem června přepraví koně Převalského do Kazachstánu, transportuje tam tři hřebce a pět klisen z Prahy a Berlína. V následujících pěti letech chce do oblasti stepí Altyn Dala převézt zhruba 40 koní. Novinářům to včera řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Cílem projektu je obnovit populaci divokých koní ve volné přírodě. Zoo Praha zároveň 23. března otevře novou expozici pro koně Převalského, jejíž stavební práce začaly loni v říjnu.

První transport koní Převalského z Evropy do Altyn Dala se uskuteční 3. až 4. června a spolu s pražskou zoo se na něm bude podílet česká armáda a další čtyři partneři. Čtyři koně vypraví pražská zoo jedním letadlem z vojenského letiště Praha Kbely, další čtyři vypraví z Berlína tamní zoologická zahrada. Záštitu nad projektem převzal premiér Petr Fiala (ODS).

„Oblast Altyn Dala byla vybrána mimo jiné proto, že jde o úživnou step s dostatkem vody a vhodným profilem terénu,“ řekl Bobek. Po příjezdu budou koně Převalského vypuštěni nejdříve do aklimatizační ohrady, kde si budou zhruba rok zvykat na místní podmínky. Konkrétní jedince pro přesun do volné přírody zahrada vybírá podle několika parametrů, jako je věk, pohlaví, ale i povaha, sdělil Bobek.

Podobný transport jako v červnu by se podle Bobka mohl konat každý rok. Koně budou nejen z pražské zoo, ale i z dalších evropských zoologických zahrad. Podobný projekt připravuje pražská zoologická zahrada pro Údolí klášterů ve východním Mongolsku, kde by minimálně 50 nových koní Převalského mělo zlepšit genetickou rozmanitost místní populace těchto zvířat.

Zároveň Zoo Praha staví v horní části zahrady v Troji novou expozici pro koně Převalského a otevřít by se podle Bobka měla 23. března letošního roku. V nové expozici Gobi mimo koní Převalského budou další menší živočichové, jako třeba písečný červ olgoj chorchoj.

Kůň Převalského z přírody vymizel koncem 60. let minulého století, v lidské péči ale byla stabilně rostoucí populace, která umožnila reintrodukci druhu nejprve do Číny a pak do Mongolska. Na ní se podílela i Zoo Praha devíti transporty koní Převalského do západního Mongolska v letech 2011 až 2019. Do Mongolska pražská zoo v projektu Návrat divokých koní zatím přepravila 38 koní.

Kůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská zoo je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu. V zoo a v její chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově se narodilo přes 230 hříbat. Celkem je v evropském chovném programu asi 850 koní Převalského a dalších zhruba 300 jich je mimo tyto programy, doplnila vedoucí programu a kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová.

Pražská zoo získala za projekt Návrat divokých koní a za dlouholetý přínos k záchraně koně Převalského nejvyšší ocenění WAZA Conservation Award od Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA).

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.