Přihlásit

Pytláci v Jihoafrické republice zabili za loňský rok skoro 500 nosorožců (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Pytláci v Jihoafrické republice v roce 2023 zabili 499 nosorožců. Navzdory snahám o ochranu vzácných býložravců je to o 51 kusů více než předloni. Čísla včera představila jihoafrická vláda, informuje agentura Reuters.

Jihoafrická republika je domovem skoro poloviny populace kriticky ohroženého nosorožce dvourohého (někdy nazývaného nosorožec černý) na africkém kontinentu. Na území Jihoafrické republiky se také vyskytuje největší populace téměř ohroženého nosorožce bílého (někdy také nosorožce tuponosého) na světě.

Nosorožci jsou zabíjeni pro své rohy, které jsou ve východoasijských zemích používány na výrobu šperků a tradičních léčivých přípravků.

V loňském roce bylo 406 nosorožců zabito na státních pozemcích a 93 v soukromých parcích, rezervacích nebo farmách, uvedlo jihoafrické ministerstvo životního prostředí. Největšímu náporu pytláků čelí park Hluhluwe-Imfolozi v provincii KwaZulu-Natal, uvedla ministryně životního prostředí Barbara Creecyová. „V této provincii jsme zatkli 49 pytláků a zabavili 13 střelných zbraní. Speciální týmy se nadále pokouší nárůst pytláctví zpomalit,“ řekla ministryně.

Nejstarší přírodní rezervace v Jihoafrické republice Krugerův národní park zaznamenal 37procentní pokles případů pytláctví od roku 2022, v roce 2023 bylo zabito 78 nosorožců. V žádných jiných národních parcích pytláci nosorožce nezabili.

Na pytláctví nosorožců se často podílejí mezinárodní zločinecké skupiny, které spoléhají na pomoc místních pytláků a tajně spolupracují se strážci parků. Jihoafrické ministerstvo životního prostředí už loni uvedlo, že zlepšuje zdravotní péči a poskytuje školení a poradenské služby pro správce národních parků, aby je tak odradilo od napomáhání pytlákům.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.