Přihlásit

Španělské vesničky ohrožují medvědi hnědí, kteří byli kdysi téměř vyhubeni (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Populace medvěda hnědého žijícího na Pyrenejském poloostrově byla kdysi téměř vyhubena. Nyní se ale zotavila natolik, že medvědi začali ohrožovat obyvatele vesniček na severu Španělska. Regionální vláda Kastilie a Leónu proto vytvořila hlídky lesníků, kteří mají medvědy z obydlených oblastí zahánět, napsal zpravodajský server The New York Post.

Hlídka složená z devíti strážců hlídá obyvatele a jejich úrodu v hornickém městě Villablino a jeho okolí v provincii Palencia. Jejich úkolem je zajistit bezpečnost a zdraví ohrožených medvědů a zároveň umožnit soužití lidských obyvatel s nimi.

Pokud místní obyvatelé spatří medvěda, který může vážit od 150 do 250 kilogramů a měřit až dva metry, mají zachovat klid a zavolat na nepřetržitě fungující telefonní linku strážců. Lesníci vyzbrojení vysílačkami, brokovnicemi s gumovými kuličkami a sledovacími zařízeními vystřelí varovné výstřely, aby zvířata z vesnic vykázali.

Třiasedmdesátiletá Ángeles Orallová se bojí, že jí medvědi vyplení její zeleninovou zahrádku. „Jsme starší lidé... už to, že si nemůžeme vyjít na klidnou procházku, je smutné,“ postěžovala si.

Před třiceti lety žilo ve Španělsku už jen 60 medvědů, dnes jich v zemi žije na 400. „Nárůst medvědí populace vede k nárůstu konfliktů s lidmi,“ řekl koordinátor hlídek Daniel Pinto.

V roce 2021 španělský tým veterinářů, biologů a horských strážců spustil program satelitního sledování těchto zvířat. Postupně se je snaží odchytávat a nasadit jim obojek s GPS, aby je bylo možné v budoucnu snadno lokalizovat.

Dosud se strážcům podařilo odchytit 12 medvědů, kteří pak byli vypuštěni daleko od vesnic. Zvýšení počtu medvědů navíc podpořilo turistický ruch v oblasti, protože lidé přijíždějí do regionu, aby je zahlédli ve volné přírodě.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.