Přihlásit

Zvířecí útulek v Hradci Králové převzaly Městské lesy, chystají nové programy (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Provozování útulku pro opuštěná zvířata v Hradci Králové má ode dneška na starosti městská společnost Městské lesy Hradec Králové. Završila se tím více než rok trvající snaha města změnit provozovatele útulku po té, co se v něm na podzim 2022 objevilo podezření na špatné zacházení se zvířaty. Do konce ledna útulek provozovaly městské Technické služby.

Městské lesy hodlají dát útulku starajícího se o psy a kočky novou tvář a jeho prostory otevřít veřejnosti. Mají v plánu výcvik psů pro veřejnost nebo canisterapii, což je podpůrná terapie využívající kontaktu člověka se psem. „Chtěli bychom pravidelně pořádat dny otevřených dveří. V plánu je i spolupráce s odborníky na problematická zvířata. Jednáme s dobrovolnickými skupinami o možné spolupráci, v plánu je program na venčení psů,“ řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.

Město původně hledalo nového provozovatele mezi externími subjekty. Radnice loni v březnu vypsala na provozovatele útulku výběrové řízení, které ale v září zrušila. Místo vypsání nového výběrového řízení radní v říjnu rozhodli, že útulek budou provozovat Městské lesy. Lesníci od roku 2020 provozují i městský kemp Stříbrný rybník.

Dotace města na provoz útulku klesne ze současných zhruba čtyř milionů korun ročně na 350 000 korun. Městské lesy však budou městu za pronajatý lesní majetek nadále platit snížené nájemné tak, jak bylo zavedené před lety v souvislosti s kůrovcovou kalamitou a epidemií covidu.

Případem možných pochybení v útulku se zabývala i policie, která věc předala magistrátnímu odboru přestupků. Charakter možného přestupku radnice nespecifikovala.

Útulek pro opuštěná zvířata hradecká radnice zřídila nákladem přes 20 milionů korun v roce 2008 nedaleko malšovického lesního hřbitova. Je v něm osm míst pro psy v karanténě a 48 pro psy ve volném chovu. Pro kočky v karanténě je vyhrazeno sedm míst a pro volný chov je to deset míst. Za 15 let prošlo útulkem téměř 6000 zvířat.

Městské lesy spravují 3700 hektarů lesů na jihovýchodním okraji Hradce. Lesy slouží hlavně k rekreaci, ročně je navštíví asi milion lidí. Městské lesy se zabývají i chovem ryb, těžbou štěrkopísku, prodejem palivového dřeva a zvěřiny. Podnik má přes 20 zaměstnanců a v roce 2022 vytvořil při tržbách 71 milionů korun zisk 1,3 milionu korun.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.