Přihlásit

Královéhradecký útulek pro zvířata budou od 1. února provozovat Městské lesy (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové bude od 1. února provozovat městská společnost Městské lesy Hradec Králové. Završí se tím více než rok trvající snaha města změnit provozování útulku po té, co se v něm na podzim 2022 objevilo podezření na špatné zacházení se zvířaty. Městské lesy si nyní útulek přebírají od Technických služeb. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Miroslav Hloušek (ODS).

Radnice loni v březnu vypsala na provozovatele útulku výběrové řízení, které ale v září zrušila. Místo vypsání nového výběrového řízení radní v říjnu rozhodli, že útulek budou provozovat Městské lesy. Lesníci od roku 2020 provozují i městský kemp Stříbrný rybník.

„Městské lesy již mají pro útulek připravený personál. Budou to dva pracovníci městských lesů a jeden pracovník do rezervy. Zajistí psy i kočky, připravenou mají i službu veterináře, zbývá dořešit jen kastrační program,“ řekl Hloušek.

Dotace města na provoz útulku klesne ze současných zhruba čtyř milionů korun ročně na 350 000 korun. Městské lesy však budou městu za pronajatý lesní majetek nadále platit snížené nájemné tak, jak bylo zavedené před lety v souvislosti s kůrovcovou kalamitou a epidemií covidu.

Městské lesy plánují dát útulku novou tvář a otevřít jej veřejnosti, plánují jej doplnit o takzvaný psí hotel. „Prioritou je zajištění kvalitní péče pro psy a kočky, případně jiná opuštěná zvířata. Chtěli bychom pravidelně pořádat dny otevřených dveří. Rádi bychom také spolupracovali s odborníky na problematická zvířata a s dobrovolnickými skupinami,“ uvedl dříve ředitel Městských lesů Milan Zerzán.

Případem možných pochybení v útulku se zabývala i policie, která věc předala magistrátnímu odboru přestupků. Charakter možného přestupku radnice nespecifikovala.

Útulek pro opuštěná zvířata hradecká radnice zřídila nákladem přes 20 milionů korun v roce 2008 nedaleko malšovického lesního hřbitova. Je v něm osm míst pro psy v karanténě a 48 pro psy ve volném chovu. Pro kočky v karanténě je vyhrazeno sedm míst a pro volný chov je to deset míst. Za 15 let prošlo útulkem téměř 6000 zvířat.

Městské lesy spravují 3700 hektarů lesů na jihovýchodním okraji Hradce. Lesy slouží hlavně k rekreaci, ročně je navštíví asi milion lidí. Městské lesy se zabývají i chovem ryb, těžbou štěrkopísku, prodejem palivového dřeva a zvěřiny. Podnik má přes 20 zaměstnanců a v roce 2022 vytvořil při tržbách 71 milionů korun zisk 1,3 milionu korun.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.