Přihlásit

Na jižním Plzeňsku veterináři zjistili další ohnisko ptačí chřipky v malochovu (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V malochovu drůbeže v obci Nebílovy na jihu Plzeňska objevili veterináři ohnisko ptačí chřipky. Chovatel v pátek nahlásil náhlý úhyn pěti z 20 nosnic. V chovu byla ještě další drůbež, která vykazovala příznaky onemocnění. Bude následně usmrcena, řekl 6. ledna ČTK za tiskové oddělení Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Od počátku letošního roku se v ČR potvrdilo 11 ohnisek ptačí chřipky, všechny v nekomerčních malochovech.

„V rámci šetření na místě odebrali veterinární inspektoři vzorky a zaslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. To následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1,“ uvedl Majer.

V zasažených oblastech se nebudou vymezovat uzavřená pásma ani vyhlašovat mimořádná veterinární opatření. Jednou z podmínek pro využití této výjimky dané evropskou legislativou je to, že chovatel neuvádí drůbež ani její produkty na trh, což znamená, že riziko šíření nákazy z chovu je minimální. Státní veterinární správa přesto apeluje na chovatele drůbeže a ptáků v ČR, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a sledovali zdravotní stav v chovech.

Od počátku letošního roku se v ČR potvrdilo 11 ohnisek ptačí chřipky, všechny v nekomerčních malochovech. V pátek veterinární správa odhalila šest ohnisek ptačí chřipky. Tři případy byly ze Zlínského kraje, dva na Vysočině a jeden v Olomouckém kraji. První letošní případ byl zaznamenán na jihu Čech v úterý. Do Česka se ptačí chřipka začátkem ledna vrátila po osmi měsících.

V Plzeňském kraji bylo před rokem zjištěno dosud největší ohnisko chřipky v České republice. V komerčním chovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku se muselo zlikvidovat přes 740 000 kusů drůbeže. Podle Českomoravské drůbežářské unie představoval tento chov zhruba 15 procent všech nosnic v komerčních chovech v ČR. Společnost, která ho provozuje, obnovila plný provoz až koncem letních prázdnin.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.